Ortaöğretim öğrencilerinin bireysel değer algılarının incelenmesi
Investigation of individual values perceptions of secondary school students according to some variables
  1. Tez No: 528298
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ SİNEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan bu araştırmada ortaöğretim öğrencilerinin bireysel değer algılarının bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada eğitim ve spor bilimleri alanında sıklıkla kullanılan“tarama”modelinden yararlanılmıştır. Araştırmaya Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi öğrencisi olan toplam 213 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin bireysel değer algılarının tespit edilmesinde“Bireysel Değerler Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde One Way Anova, Independent Samples T test ve Spearman Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda ortaöğretim öğrencilerinin bireysel değer algılarının yaş gruplarına, öğrenim gördükleri lise türüne, cinsiyet değişkenine, baba eğitim düzeyine ve aile gelir düzeyi değişkenlerine göre istatistikse açıdan anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Present study aims to examine the individual values perceptions of secondary school students according to some demographic variables. The study utilized the“ survey”model that is often used in the field of education and sport sciences. A total of 213 students from vocational, anatolian and science high schools participated in the study. In the determination of individual value perceptions of students participating in the study“Individual Value Inventory”was performed. One Way Anova, Independent Samples T test and Spearman correlation analysis were utilised for the statistical analysis of the data gathered in the study. At the end of the study, it was determined that individual value perception of the secondary school students showed statistically significant differences according to variables of age groups, high school students they attended, gender, high school types, father education level and family income level (p0.05).