Sanal gerçeklik destekli görev tabanlı dil öğretimi yaklaşımının lisansüstü öğrenciler üzerindeki etkisi
The effect of virtual reality assisted task-based language teaching approach on graduate students
- Tez No: 773839
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, sanal gerçeklik teknolojisinin yabancı dil olarak İngilizce eğitimi sürecinde kullanımının lisansüstü öğrencilerin yabancı dil kaygısı, konuşma performansı, meşguliyet ve bilişsel yük algıları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Karma araştırma yöntemi kullanılarak yürütülmüş olan bu çalışmada çeşitleme (birleştirme) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında zayıf deneysel desenlerden tek grup ön test son test kontrol grubu deseni kullanılırken nitel kısmında ise bütüncül tek durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında lisansüstü öğrenciler için sanal gerçeklik ortamı kullanılarak yabancı dil etkinlikleri hazırlanmış ve tasarım sürecinde öğretim tasarım modelleri içerisinde yer alan ADDIE modeli temel alınmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; yabancı dil kaygısı ölçeği, bilişsel yük ölçeği, katılımcı günlükleri, teknoloji destekli akademik başarı testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bağımlı gruplar t-testi analizi ile araştırmanın nicel bulguları, içerik analizi yöntemi ile de nitel bulguları ortaya çıkartılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamında öğrencilerin yabancı dil kaygı ölçeği ön test ve son test puanları incelendiğinde konuşma kaygısı ve olumsuz değerlendirilme boyutları açısından anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Konuşma kaygısı ve olumsuz değerlendirilme boyutları incelendiğinde öğrencilerin son test puanlarının daha yüksek çıktığı görülmektedir. Bunun yanı sıra ölçeğin diğer boyutları olan sınav kaygısı ve ders kaygısı boyutlarında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Öğrencilerin kullanıcı günlüklerinde ifade ettikleri ve odak grup görüşmesinde belirttikleri ifadeler incelendiğinde kişisel, çevresel ve teknolojik faktörlerin, öğrencilerin sanal gerçeklik ortamında yabancı dil kaygılarını etkilediği görülmektedir. Kişisel faktörler incelendiğinde genel olarak yabancı dil seviyesinden kaynaklı sorunlar hissedildiği ortaya çıkmıştır. Çevresel faktörlerde de nicel sonuçları destekleyecek nitelikte başkalarının yabancı dil konuşurken kendilerinin duyacağı ve yargılanacakları korkusunun baskın olduğu ifade edilmiştir. Teknolojik faktörlerde teknolojiyi kullanarak yabancı dil öğrenilemeyeceğinin düşünülmesi, konuşmaların hızlı bir şekilde akması ve anlaşılamaması gibi sebeplerin öğrencileri etkilediği belirtilmiştir. Öğrencilerin bilişsel yük algılarının ise orta seviyede çıktığı, meşguliyetlerini etkileyen durumların ise ortam tasarım ve bireysel faktörlerden oluştuğu görülmektedir. Sonuçlar: Öğrencilerin yabancı dil kaygılarının niceliksel olarak bir artış gösterdiği görülse de öğrenciler, sanal gerçeklik ortamında kelime ve cümle telaffuzlarında rahat olduklarını ifade etmişledir. Ayrıca konuşma performanslarının uygulama sonrasında olumlu bir artış gösterdiği ve sanal gerçeklik ile yabancı dil eğitim sürecinde uygulama öncesine kıyasla doğru telaffuz sayılarının arttığı görülmektedir. Görüntü kalitesinin daha iyi olduğu ve uzun süreli kullanım imkânı sunulacak ortam tasarımlarının yapılması öğrencilerin yabancı dil kaygılarının azaltılması ve akademik başarılarının artmasına destek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the effects of virtual reality technology in teaching English as a foreign language on the speaking performance, foreign language anxiety, engagement, and cognitive load of graduate students. Method: In this study, which was conducted using a mixed research method, a diversification (combining) design was used. In the quantitative part of the study, a single group pre-test post-test control group design was used, while in the qualitative part, a holistic single case study design was preferred. Within the scope of the study, foreign language activities were prepared for graduate students using virtual reality environment and the ADDIE model, which is among the instructional design models, was taken as a basis in the design process. As data collection tools; foreign language anxiety scale, cognitive load scale, participant diaries, technology-supported academic achievement test and semi-structured interview form were used. Quantitative findings of the research were revealed by dependent groups t-test analysis and qualitative findings were revealed by content analysis method. Findings: When the students' foreign language anxiety scale pre-test and post-test scores were examined within the scope of the research, it was determined that there was a significant difference in terms of speaking anxiety and negative evaluation dimensions. When these dimensions are examined, it is seen that the post-test scores of the students are higher. In addition, there was no statistically significant difference in test anxiety and lesson anxiety dimensions, which are the other dimensions of the scale. When the statements expressed by the students in their user diaries and in the focus group interviews are examined, it is seen that personal, environmental and technological factors affect the foreign language anxiety of the students in the virtual reality environment. When personal factors are examined, it has been revealed that there are problems arising from foreign language level in general. It has been stated that the fear of being judged and heard by others when speaking a foreign language is dominant in environmental factors, which supports the quantitative results. It has been stated that the reasons such as the views that it is not possible to learn a foreign language using technology, the rapid flow of speech and the inability to understand affect the students in technological factors. It is seen that the cognitive load perceptions of the students are at a moderate level, and the situations that affect their engagement consist of environment design and individual factors. Conclusions: Although it was observed that students' foreign language anxiety increased quantitatively, they expressed that they were comfortable in word and sentence pronunciation in the virtual reality environment. In addition, it is seen that their speaking performances showed a positive increase after the application and the number of correct pronunciations increased in the foreign language education process with virtual reality compared to the pre-application period. Designing environments with better image quality and long-term use will help reduce students' foreign language anxiety and increase their academic success.