Yerinde gerilme koşulları ve ikiz tünel arası uzaklığın tünel çevresinde meydana gelen deformasyonlara etkisi
Effects of in-situ stress conditions and the distance between twin tunnel on tunnel surrounding deformations
- Tez No: 528320
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Şehirleşmenin doğal bir sonucu olarak, artan araç sayısı ve günden güne daha fazla önem kazanan zaman yönetimi, ulaşım ağlarının geliştirilmesi ve standartlarının arttırılmasını kaçınılmaz hale getirmektedir. Sarp arazi koşullarının olduğu bölgelerde yüksek standartlara sahip karayolu imalatlarının yapılması için zaman zaman tünel inşaatlarına gereksinim duyulmaktadır. Ayrıca tünellerin son yıllarda gelişen teknoloji ile yapılabilirliği ve imalat hızları son derece artmış olup, bu nedenle günümüzde inşa edilen tüneller yüksek yarma kesimlerinin de yerini alarak uygulama projelerinde alternatif oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında, yerinde gerilme koşullarının ve ikiz tüneller arasındaki uzaklığın deformasyonlara olan olası etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Phase2 programı kullanılarak oluşturulan sayısal modeller üzerinde, yatay gerilmenin düşey gerilmeye olan oranının (k parametresi) olası gerçekçi sınır değerler içerisindeki değişiminin ve ayrıca ikiz tüneller arasındaki uzaklık değişiminin, deformasyon ve plastik bölge analiz sonuçlarına olan etkisi örnek bir en kesit kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a natural consequence of urbanization, increasing number of vehicles and time management gains more importance from day to day, increasing the standards becomes inevitable. Sometimes tunnel constructions are needed for the construction of roads with high standards in the areas with rugged land conditions. In addition, the feasibility and contsturction time of the tunnels with the developing technology in recent years has increased considerably. Therefore, the tunnels constructed in the application projects todays are used as an alternative by replacing the high splitting sections. In this thesis, it is aimed to evaluate the possible effects of in-situ stress conditions and distance between twin tunnels to deformations. The effects on deformation and plastic zone analysis results was evaluated depending on the change of the ratio of horizontal stress to vertical stress (k parameter) within the possible realistic limit values and also the change of distance between twin tunnels by numerical models generated by using the Phase2 program.