Design of a user-friendly software for aircraft performance estimation
Uçak performans tahmini için kullanıcı-dostu bir yazılımın tasarlanması
- Tez No: 528361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET VEYSEL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, uçak tasarımının bir bölümü olan uçak performans analizi ile ilgilidir. Uçak performans analizi yapmak, uçaktan beklenen performansın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini kontrol etmek için gerekli bir süreçtir. Bu çalışmada kullanımı kolay MATLAB GUI ara yüzü kullanılarak uçak performans tahmin yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılımın amacı, iki ana özellik olan kullanıcı dostu ve açık kaynak özelliklerine sahip olmaktır. Çünkü bu iki özellik, yeni geliştirilen uçakların inovasyonunu arttıran, uçak tasarım sürecine, daha fazla öğrenci, araştırmacı, yenilikçi ve mühendisi dahil etmeyi mümkün kılacaktır. Yazılım geliştirme süreci, matematiksel modelleme, program geliştirme ve sonuçların doğrulanmasını kapsamaktadır. Yazılımın doğruluğu, bilinen uçak performans karakterleriyle karşılaştırılarak belirlenmektedir. Tez bulguları tartışma ve sonuç bölümünde özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the analysis of aircraft performance as a part of an aircraft design. It is an essential process to analyse the aircraft performance to compare whether it is matching with the performance expected from the aircraft. In this study, Aircraft performance estimation software was developed using the easy-to-use MATLAB GUI interface. The goal of this software is to have user friendly and open source features which are two main features. Because these two features enable the software to include more students, researchers, innovators and engineers in the aircraft design process, which enhances the innovation of newly developed aircraft. The software development process covers the mathematical modelling, program development, and verification of results. The accuracy of the software is determined by comparison with known aircraft performance characteristics. The thesis findings are summarized in the discussion and conclusion section.