AA7075 alüminyum alaşımlarının farklı tip yüzey işlemleri ile yorulma davranışlarının iyileştirilmesi
Improvement of fatigue behavior of AA7075 aluminum alloys by different types of surface treatments
- Tez No: 528362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, AA7075 alüminyum alaşımlarına mekanik yüzey işlemleri olarak aşırı bilyalı dövme işlemi (ABD) ve ultrasonik nanokristal yüzey modifikasyonu işlemi (UNYM) uygulanmıştır. İşlemler sırasıyla aşırı bilyalı dövme işlemi, UNYM işlemi, ABD sonrası UNYM işlemi ve UNYM işlemi sonrası ABD işlemi olarak belirlenmiştir. Mekanik yüzey işlemlerinin uygulanmasından sonra, numunelerin mekanik ve tribolojik özelliklerini belirlemek için yorulma, aşınma, kalıntı gerilme, mikro sertlik, XRD ve yüzey pürüzlülüğü testleri gerçekleştirilmiştir. Aşınma testleri oda sıcaklığında kuru kayma koşullarında gerçekleştirilmiştir. Yorulma testleri oda sıcaklığında eksenel gerilmeli yorulma test cihazında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, numunelerin yüzeyine dik kesit bölgelerinden optik mikroskop ve SEM görüntülerine bakılmıştır. Genel olarak tüm yüzey işlemlerinin malzemelerin yüzeyinde tane boyutunu incelttiği, yüzeyde deformasyon sonrası mikroyapıda önemli değişimler meydana getirdiği, yüzeyde sertlik artışına neden olduğu ve artık basma gerilmesi oluşturduğu dikkat çekmektedir. Yorulma özellikleri UNYM sonrası en etkili sonuçlar elde edilirken çift katmanlı yüzey işlemi olan UNYM+ABD işlemi sonrası en etkili aşınma özellikleri dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, severe shot peening (SSP) and ultrasonic nanocrystal surface modification (UNSM) were applied to AA7075 aluminum alloys as mechanical surface treatments. The operations were designated as SSP, UNSM, UNSM subjected to SSP, vice versa, respectively. After application of the mechanical surface treatments, fatigue, wear, residual stress, microhardness, XRD and surface roughness tests were performed to determine the mechanical and tribological properties of the samples. Wear tests were carried out at room temperature under dry sliding conditions. Fatigue tests were performed at room temperature in an axial stress fatigue tester. In addition, optical microscope ans SEM images were examined from the perpendicular cross-sectional areas to the surface of the samples. In general, it is noticed that all the surface treatments have reduced the grain size on the surface of the materials, after the deformation on the surface, they cause significant reduction in the dimensions of some grains, cause increase in hardness on the surface and create residual stress. The most effective results of fatigue properties are obtained after UNSM, the most effective results of wear characteristics are obtained after UNSM + SSS process which is a double layer surface treatment.