Mal ve hizmet kalitesinin toplumsal ve kültürel yaşam üzerindeki etkisi (Avrupa Topluluğu'na uyum yönünden)
The Effect of the quality of goods and services on the standard of living in Turkey (In the integration process to the European Community)
  1. Tez No: 52837
  2. Yazar: HÜVEYDA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
11 ÖZET Günlük yaşamda sık sık sözü edilen“yaşam kalitesi”,“müzik kalitesi”, hatta“insan kalitesi”ifadeleri,“kalite”kavramının güncelliğini ve önemini bir anlamda yansıtmaktadırlar. Bu çalışmada, can ve mal güvenliğini doğrudan ilgilendiren mal ve hizmet kalitesinin toplumsal yaşamda ne gibi faydalar sağladığı; bu tür bir bilinçlenmenin aile, toplum ve kurumlar üzerinde ne gibi gelişme ve değişmelere yol açtığı hususu incelenmiştir. Ayrıca, kaliteli üretimi ve hizmeti benimsetmek amacıyla yapılan çalışmalar konu edinilmiştir. Araştırma ile ilgili olarak ülkemizde ve yurt dışındaki kaynaklar, çalışmalar, araştırmalar taranmış, sempozyumlar, paneller ve medya takip edilmiştir. Araştırma için temel kaynak, konu ile doğrudan ilgisi olması bakımından Türk Standardlan Enstitüsü olmuştur. Saha araştırması için hazırlanan anket, inceleme bölgesi olarak belirlenen Adana'nın Osmaniye ilçesinde %10 örneklem metoduyla seçilen, düşük, orta ve yüksek gelir grubundan 410 kadın deneğe uygulanmıştır. Anket öncesi ve sonrasında Devlet İstatistik Enstitüsü'nde gerekli değerlendirmeler yapılmış, oluşturulan çapraz tablolardaki muhtemel ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada, her üç gelir grubunda da öncelikle tesbit edilen husus, ilkokul mezunu olanların çoğunlukta olmasıdır. Bu durum, Türkiye' deki eğitim durumunu yansıtmaktadır. Ancak, ilkokul mezunu olan çoğunluğun kalite, satm alma ve tüketim konularında iyi sayılabilecek bir bilinci taşıdıkları gözlenmiştir. Özellikle, düşük gelir grubunda,“kaliteli”malı satm almak istedikleri halde, pahalı olduğu için alamadıklarım, ucuz ve belki de kusurlu malı tercih ettiklerini söyleyen denekler dikkati çekmiştir. Öte yandan, yüksek gelir grubunda ve daha yüksek düzeyde eğitimi olanlar ise satm alman mallarda kaliteye önem vermektedirler.Ill Gerçekten de ülkemizde üretim hataları sebebiyle ve hammaddenin pahalı oluşundan dolayı ürünün çıktısına yüklenen yüksek maliyet payı, ürünün pahalı satılmasına sebep olmaktadır. Bu durum tüketici kadar üreticinin de eğitiminin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Tüketiciye kaliteli ama daha ucuz malı sunabilmek için üreticilerin üretim tarzlarım değiştirmeleri önerilmektedir. Bu konuda kitle iletişim araçlarının eğitici yayınlarına gerek duyulmaktadır. Yapılması gereken, firmaların toplam kalite yönetimi uygulamasına bir an önce geçmelerini sağlamaktır. Bu sistemde hem müşterinin tatmin edilmesi, hem de üreticinin işletmesinde çalışan personelin, işçilerin yönetimle direkt ilişkileri sağlanarak fikir üretmeleri ve üretime katılarak daha verimli çalışabilecekleri bir ortam yaratılmaktadır. Böylece toplum düzeyinde artan verimlilik, toplumdaki gelir düzeylerini etkileyecek ve insanların eğitim seviyeleri yükselecektir. Bu gibi gelişmelerin sonucunda her zaman kaliteli mal ve hizmet beklenir olacağından, üreticiler bu tür mal ve hizmeti sunmaya devama zorlanacaklardır. Sonuçta, Türkiye kaliteli üretimin esas alındığı Avrupa Topluluğu'na entegrasyonda artı bir puan kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Terms such as“quality of life”/'quality of music“ and even the ”quality of a person“ are mentioned frequently in daily conversation reflecting the pervasiveness and importance of the concept of ”quality" in daily usage. This study is concerned with the quality of good and services. It investigates the role of increased quality consciousness, in relation to the level of education and income, in promoting change in the social institutions of a society. It also focuses on the importance of retraining the consumers and producers in quality production and the channels to achieve this. The ground work of this research includes various sources; studies and researches in our country as well as in other countries were investigated, symposium, panels and media were covered. The Turkish Standards Institution was the primary source because of its direct relevance to the subject. The field research took place in the town of Osmaniye in the province of Adana. A questionnaire was applied to a sample of 410 women from low, middle and high income groups based on the information given by local authorities. The data processing was carried out at the Government Institute of Statistics. It was seen that in all three income groups the primary school graduates were in the majority. This, infact, reflects the educational situation for Turkey. The majority of the primary school graduates, were conscious about quality during buying and consumption. Especially in the low income group even though they were aware of and wanted to buy quality goods they could not do so since such goods were expensive. Thus, they were forced to buy cheap and possibly faulty goods. On the other hand, those in the high income group and with higher education preferred quality goods.It is a fact that in Turkey, the production faults and the expensive raw material cause the products to be sold at high prices. Therefore, the producers should change their production style in order to supply qualified but cheaper goods to consumers who are increasingly having such expectations. So far, consumers have been influenced by the mass media for quality products. The same mass media should be used to educated producers also. What should be done is to canalize the producers as soon as possible to the total quality management practice which satisfies customers. This system also enables personnel and workers of the firm to be in direct contact with the management and thus produce new ideas. The resulting increased efficiency will effect the income and education levels of the people positively. This in turn will increase the prosperity of the society, asking them to buy quality products, and causing producers to reorganize themselves to quality production.