Innovativeness as a managerial process in the context of science teaching: a case study on Bahçeşehir science and technology high school
Fen bilimleri eğitiminde yönetsel bir süreç olarak yenilikçilik: Bahçeşehir fen ve teknoloji lisesi üzerine bir örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 262514
  2. Yazar: ZEHRA PEKŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir orta öğretim kurumu olan Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'ndeki yenilikçi uygulamaları ve yenilikçiliği etkileyen unsurları incelemektir. Çalışma bir örnek olay incelemesi olarak tasarlanmış ve verilerin toplanmasında yüzyüze görüşmeler, gözlem ve hazır basılı belgelerin incelemesi olmak üzere farklı nitel veri toplama tekniği kullanılmıştır. Çalışmaya katılan toplan 17 katılımcı okul yöneticileri, fen ve matematik öğretmenleri ve 4 öğrenciden oluşmaktadır.Çalışmanın bulguları okuldaki yönetsel ve akademik yenilikleri ortaya koymuş, aynı zamanda bu yenilikleri olanaklı kılan değişik faktörlerin ortaya çıkarılmasını sağlamıştır. Araştırma bulguları Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nin, dört yıl gibi kısa bir süre içinde, Türk Eğitim Sistemi içinde yeni ve özgün bir eğitim kurumu olarak yerini almaya başladığını göstermiştir. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi yönetimi etkin bir liderlikle öğretmenleri ve öğrencileri için en uygun eğitim ve öğretim koşullarını sağlamaya çalışmakta ve bunu katılımcı bir yönetim anlayışıyla yapmaktadır. Bunun da ötesinde, Bahçeşehir Üniversitesi'nin de desteği ile okulun gelişimi ve hedefleri doğrultusunda etkin bir ağ (network) oluşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'ni yenilikçi ve özgün yapan en önemli unsurlar uyguladığı yeni müfredat, kişiye özgü öğretim sistemi, eğitim ve öğretim süreçlerin de teknolojinin etkin kullanımı ve kurumun kendini öğrenen bir örgüt olarak ortaya koymasıdır.Çalışmanın sonuçları Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'ndeki yenilikçiliğin büyük ölçüde yenilikçi bir kültür yaratılması ile mümkün olduğunu göstermiştir. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nde liderlik, katılımcı yönetim, sosyal etkileşim ve bilgi paylaşımı ile nitelikli öğrenci ve personel, teknolojik ve fiziksel altyapı özellikleri bir araya gelmiştir. Bu nedenle çalışmada, yenilikçilik için fiziksel ve finansal kaynakların tek başına yeterli olmadığı, bunun yanında kurumda yenilikçi bir kültürün oluşturulmasının gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the innovation practices and the factors contributing to innovativeness in Bahçeşehir Science and Technology High School (BSTHS). The study was designed as a case study and different qualitative data collection techniques were used to collect the data. 17 participants of this study were chosen among administrators, science and mathematics teachers and 4 students.The study documented both managerial and academic innovations at the School. Besides, the factors contributing to innovativeness at BSTHS were documented. Research findings show that the BSTHS was successful in establishing a place within the Turkish Education System as a new and original education institution. The BSTHS administration is working on, based on an effective leadership, providing most suitable conditions for education and learning, and they are doing that with a participatory administration approach. Beyond that, they constructed an effective network with the support of the Bahçeşehir University towards the development of the school in line with its targets. According to the research findings, foremost aspects that make the BSTHS innovative and original are a new curriculum, an individual-based education system, application of new technologies in education and learning processes and the establishment of the institution as a self-learning organization.It is argued that different factors (e.g., leadership, participative management, social interaction, knowledge share) are combined with quality inputs (e.g., students, staff, technology, physical infrastructure) have contributed to the creation of a culture of innovation. Hence, it is concluded that extensive physical or financial resources are not enough to accomplish innovativeness. Besides, a culture of innovation needs to be cultivated in order to accomplish innovation.