Incubator monitoring system for newborn infants using raspberry pi
Raspberry pi kullanılarak bebek kuvözü izleme sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 528446
  2. Yazar: MEHMET HAKAN SELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Preterm yenidoğanların, herhangi bir ek destek olmadan hayata tutunma olasılığı oldukça düşüktür. Bu şekilde doğan bebeklerin gelişimlerini tamamlayabilmeleri için özel bakıma, anne karnında geliştikleri ortama ortama en yüksek oranda benzeyen bir yere ihtiyaçları vardır. Bulunacakları ortamın sıcaklı, nem oranı, gürültü oranı, ışık oranı vb. çeşitli ortam koşullarının çok iyi ve hassas bir şekilde yönetilemsi gerekmektedir. Ortamın yönetilmesine ek olarak bebeğin ısısı, nabzı gibi yaşamsal verilerin izlenmesi ve değişikliklerin sonradan incelenbilmesi için kayıt altına alınması gerekmektedir. Bahsedilen kontrolleri gerçekleştiren sistemler ise yüksek maliyetli oldukları için dünya üzerinde bebek kuvözüne sahip olmayan hastaneler bulunmaktadır. Bu çalışma sonucunda, DS18B20, SHT11 gibi hassas ölçüm yapabilen sensörler ve ADS1115 ADC ile 4 kanallı 16 bit çözünürlüğünde analog okuma yapabilen yüksek hassasiyete sahip cihazlardan, kolayca temin edilebilecek tek kart bilgisayar Raspberry Pi kullanılarak, veri toplama, canlı olarak sensör verilerini izleme, sisteme bağlanan kamera aracılığıyla bebeğin canlı olarak izlenmesine ve küvöze bağlanan, Isıtıcı, Nemlendirici gibi cihazların uzaktan tetiklenmesine olanak veren sistemin kolay bir şekilde inşa edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Preterm newborns are unlikely to live without any additional support. Babies born in this way need special care and a place that would imitate their mother's womb as much as possible. The environmental conditions like the temperature, humidity, noise, light intensity, etc. need to be carefully managed. In addition to managing the environment, it is necessary to record vital data such as baby's temperature and pulse and record any changes so that they can be examined later. Since the systems that carry out these mentioned controls are very expensive, there are still hospitals that do not have baby incubators around the world. In this work, easily available and highly accurate components such as the DS18B20, SHT11, and ADS1115, are used. By using Raspberry Pi which is a single card computer that can be supplied easily, data can both be saved from sensors and monitored live. At the same time, the baby can be monitored live through the camera connected to the system. Also, the devices connected to the system, such as Heater and Humidifier can be triggered remotely.