Karabük ili ve çevresinde anne sütünde kurşun, kadmiyum, nikel düzeyleri
The level of lead, cadmium, nickel in breast milk in Karabük
- Tez No: 528480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın amacı, Karabük ili ve çevresinde yaşayan annelerin anne sütünde toksik ağır metallerden olan kurşun (Pb), kadmiyum (Cd) ve nikel (Ni) oranlarını belirleyerek süt çocuklarının maruz kalacağı riskleri ve olası sağlığa etkilerini yorumlamak ve bu riskleri ortadan kaldırmaya yönelik gerekli önlemlerin alınması için önerilerde bulunmaktır. KBÜ Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 14 Ağustos – 14 Kasım 2015 tarihleri arasında çalışmaya katılmaya gönüllü, Türkçe konuşabilen, Karabük'te 3 yıldır ikamet eden, laktasyonun 15-120. günleri içinde olan 150 anne ile yaptığımız araştırmada, toplanan süt numunelerini Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi laboratuvarında ücreti mukabilinde analiz ettirdik. Analizlerde ICP-MS cihazı kullanıldı. Sadece p değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlarda, gruplar arası farklılık anlamlı olarak kabul edildi. Çalışmaya katılan annelerin ortalama yaşı 29±5, bu çalışmadaki annelerin bebeklerinin ortalama doğum ağırlıkları 3185kg±458gr'dır. Bu annelerin sütlerindeki ortalama Pb değeri 6,25±27,36 ppb, Cd değeri 1,01±4,66 ppb ve Ni düzeyine hiç rastlanılmadı. Maksimum değerler incelendiğinde, Pb değeri 203.00 ppb, Cd değeri 46,34 ppb olarak bulundu. Ortalama ve maksimum değerler Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği değerin üstünde olduğu belirlendi. Annelerin sigara kullanımı ile anne sütündeki Pb değeri arasında anlamlı fark bulundu (p=0,011). Buna ek olarak annelerin günlük sıvı tüketimi ile anne sütünde bulunan Cd değeri arasında anlamlı fark bulundu (p=0,024). Sonuç olarak, emziren annelerin anne sütünde bulunan Pb, Cd, Ni gibi ağır metallerin varlığı annelerin beslenmeleri, bulunmuş oldukları ortam, alışkanlıkları gibi yaşam tarzlarına bağlı değişim gösterdiği görüldü. Bu bağlamda Karabük ilinde annelerin ve maruziyeti mümkün herkesin halk sağlığı açısından bilgilendirilmesinin doğru olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Purposes of this research is to comment on the risks that affect infants and probable impacts on health via determining the proportions of lead (Pb), cadmium (Cd) and nickel (Ni) ,which are composed of toxic heavy metals, in breast milk of mothers who lıves in or around the province of Karabük and to come up with suggestions for taking necessary precautions towards wiping out such risks. We had our breast milk samples - which were collected in the research we did in KBÜ Karabük Education and Research Hospital between the date 14th August-14th November 2015 with 150 mothers who could speak turkish, had been living in Karabük for 3 years, had volunteered to participate in the study and whose lactation were between the days 15-120- analysed in in the laboratory of Aksaray University Scientific and Technology Implementation and Research Center in return with the cost of analysis. In analyises, ICP-MS device were used. Only at times when the value of p was below 0,05, differences between groups were sensefully accepted. Joining the study, mothers' ages are 29±5 and their babies' average birth weight are 3185 kg ±458 gr.In these mothers' breast milk, average Pb value is 6,25±27,36 ppb, Cd value is 1,01±4,66 and there is no Ni level encountered with. When maximum values were looked through, it was found that Pb value is 203.00 ppb and Cd value is 46,34 ppb. Average and maximum values were found to be above the value which was determined by World Health Organization. It is found that there is an reasonable difference betweeen smoking mothers and the Pb value in breast milk (p=0,011).In addition to this it is found that there also is an reasonable difference between daily liquid consumption of mothers and Cd value which exist in breast milk (p=0,024). Consequently, it is seen that existence of heavy metals such as Pb, Cd, Ni which are found in breast milk of breast feeding mothers vary depending on their living styles such as the enviroment they are in, their nutrition, their habits etc. In this scope, mothers and whoever is contactable in province of Karabük should be informed with regards to public health.