Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran ve Anti-HCV pozitif saptanan hastaların HCV RNA düzeylerinin ve genotip dağılımının araştırılması
Investigation of HCV RNA levels and Genotype distribution of patients admitted to Karabuk Training and Research Hospital and Detected Anti-HCV positive
  1. Tez No: 966454
  2. Yazar: ZHULDYZ NAZHYBAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hepatit C virüsü (HCV), akut ve kronik hepatite yol açabilmesi, yüksek kronikleşme oranı göstermesi ve siroz ile hepatoselüler karsinom (HSK) dahil ciddi karaciğer hastalıklarına neden olabilmesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Gelişmiş ülkelerde karaciğer nakillerinin başlıca nedenlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. HCV genotiplerinin belirlenmesi, kronik HCV enfeksiyonlarının prognoz ve tedavisinde yol göstermesi yanı sıra virüs epidemiyolojisindeki değişiklikleri ortaya koyması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran ve Anti-HCV pozitif saptanan hastaların klinik örneklerinde HCV RNA düzeylerinin ve HCV genotiplerinin belirlenmesi, yaş ile cinsiyete göre HCV genotip dağılımının araştırılması amaçlanmıştır. 2021–2024 yılları arasında, T.C. Sağlık Bakanlığı Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran ve mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen kan örneklerinde Anti-HCV pozitifliği tespit edilen 3780 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. ELISA yöntemi (Architect i2000, Abbott, Almanya) ile Anti-HCV pozitif saptanan örnekler, Montania 4896 (Anatolia Geneworks, Türkiye) cihazında real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) yöntemiyle HCV RNA açısından analiz edilmiştir. HCV RNA pozitif bulunan örneklerden Sample/Cut off (S/CO) değerleri 10'dan yüksek olan hasta örnekleri, HCV genotip (1a, 1b, 2, 3, 4, 5a, 6) belirtmesi için üretici firmanın önerileri doğrultusunda Bosphore HCV Genotyping Kit (Anatolia Geneworks, Türkiye) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre, 3780 Anti-HCV pozitif hastanın %40,0'ında (n:1513) HCV RNA pozitifliği saptanmış, yüksek viral yük düzeyine sahip 38 hastada moleküler genotipleme analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulgularımıza göre, Karabük ili ve çevresinde en yaygın HCV genotipi 1b %65,8 (n:25) olarak belirlenmiş, bunu genotip 3 %18,4 (n:7) ve genotip 1a %15,8 (n:6) takip etmiştir. Cinsiyete göre dağılım incelendiğinde; kadın hastalarda en sık görülen genotip 1b %73,92 (n:17) olup, genotip 3 %17,39 (n:4) ve genotip 1a %8,69 (n:2) takip etmiştir. Erkek hastalarda ise genotip 1b %53,33 (n:8) ilk sırada yer alırken, genotip 1a %26,67 (n:4) ve genotip 3 %20 (n:3) oranında saptanmıştır. Genotiplere göre yaş dağılımları değerlendirildiğinde; genotip 1a hastalarının yaş ortalaması 39,5 yaş, genotip 1b hastalarının 64,8 yaş, genotip 3 hastalarının ise 44,4 yaş olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, genotip 1b'nin genellikle ileri yaş grubunda, genotip 1a ve 3'ün ise orta yaş grubunda daha yaygın olduğunu göstermektedir. Genotip 1b'nin kadın hastalarda (%73,92) erkek hastalara (%53,33) göre daha yüksek prevalans göstermesi ve bu genotipin ileri yaş grubunda (ortalama 64,8 yaş) daha sık görülmesi, Türkiye'deki HCV epidemiyolojik veriler ile uyumludur. Genotip 1a ve 3'ün orta yaş grubunda daha yaygın olması, risk faktörlerindeki değişim ve farklı bulaş yollarını düşündürmektedir. Çalışma sonuçları, Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesindeki HCV moleküler epidemiyolojisine katkıda bulunmakta ve doğrudan etkili antiviral tedavi seçiminde klinisyenlere rehberlik edecek önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) is a significant public health problem as it can cause acute and chronic hepatitis, has a high rate of chronicity and can lead to severe liver diseases such as cirrhosis and hepatocellular carcinoma (HCC). In industrialised countries, it is one of the main causes of liver transplants. The determination of the HCV genotype is of great importance for the prognosis and treatment of chronic HCV infections as well as for the detection of changes in the viral epidemiology. The aim of this study was to determine HCV RNA levels and investigate HCV genotype distribution according to age and gender in clinical samples from patients who presented to Karabuk University Training and Research Hospital and were found to be Anti-HCV positive. Between 2021-2024, 3780 patients with Anti-HCV positivity in blood samples sent to the microbiology laboratory of Karabuk University Training and Research Hospital of the Ministry of Health were included in the study. Samples found to be Anti-HCV positive using the ELISA method (Architect i2000, Abbott, Germany) were analysed for HCV RNA using real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) on the Montania 4896 device (Anatolia Geneworks, Turkey). For the HCV RNA–positive samples, those with sample-to-cutoff (S/CO) values greater than 10 were subjected to genotyping (1a, 1b, 2, 3, 4, 5a, 6) using the Bosphore HCV Genotyping Kit (Anatolia Geneworks, Turkey), in accordance with the manufacturer's recommendations. According to the data obtained, HCV RNA positivity was detected in 40,0% (n:1513) of 3780 Anti-HCV positive patients, and molecular genotyping analysis was performed in 38 patients with high viral load. According to the results of our study, the most common HCV genotype in Karabuk province and surrounding areas was genotype 1b 65,8% (n:25), followed by genotype 3 %18,4% (n:7) and genotype 1a 15,8% (n:6). When analysing the distribution by gender, the most common genotype in female patients was 1b 73,92% (n:17), followed by genotype 3 17,39% (n:4) and genotype 1a 8,69% (n:2). Among male patients, genotype 1b was the most common 53,33% (n:8), while genotype 1a was detected in 26,67% (n:4) and genotype 3 in 20% (n:3). When analysing the age distribution by genotype, the average age of genotype 1a patients was 39,5 years, that of genotype 1b patients 64,8 years and that of genotype 3 patients 44,4 years. These results show that genotype 1b is generally more common in the older age group, while genotypes 1a and 3 are more common in the middle age group. The higher prevalence of genotype 1b in female patients (73,92%) compared to male patients (53,33%) and the more frequent occurrence of this genotype in the older age group (mean 64,8 years) are consistent with the epidemiological HCV data in Turkey. The higher prevalence of genotypes 1a and 3 in the middle age group indicates altered risk factors and different transmission routes. The results of the study contribute to the molecular HCV epidemiology in the western Black Sea region of Turkey and provide important data that can help clinicians in the selection of direct-acting antiviral treatment.