DMSA sintigrafisi ile renal skar tespit edilen hastaların uzun dönem izlemi
Long-term follow-up of patients with renal scar in DMSA scintigraphy
- Tez No: 528481
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada renal skar (RS) saptanan hastaların izleminde karşılaşılacak komplikasyonların saptanması ve bunlara yönelik risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya ortalama takip süresi 9,69 yıl olan 50 RS'li hasta alındı ve 25 RS'si olmayan hasta ile karşılaştırıldı. Hastalara ofis kan basıncı (KB) ölçümü ve ambulatuar kan basıncı monitorizasyonu (AKBM) yapıldı. Serum kreatinin, kan üre azotu (BUN) ve 24 saatlik idrarda protein, albümin, kreatinin düzeylerine bakıldı, kreatinin klirensi hesaplandı. Ambulatuar KB ölçümleri yaş, cinsiyet ve boya göre en küçük medyan kareler (LMS) yöntemi kullanılarak standardize edildi. Renal skarı olan ile olmayan hastaların glomeruler filtrasyon hızı (GFR) değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Ayrıca hafif, orta ve ağır dereceli RS'si olan hastaların GFR değerleri arasında da anlamlı farklılık saptanmadı. Albüminürisi olan 7 hastanın hepsi RS'si olan gruptaydı. Ağır RS'si ve bilateral RS'si olan hastalarda albüminüri daha fazla görüldü. Ambulatuar KB monitorizasyonu ile RS'si olan hastaların %20,4'ünde hipertansiyon (HT) saptandı ve bu hastaların %60'ında nokturnal HT tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine possible complications during follow-up of patients with renal scar (RS), and to determine risk factors of these complications. This study enrolled 50 patients who had RS with a mean follow-up duration of 9,69 years and compared with 25 patients without RS. The patients underwent office blood pressure (BP) measurement and ambulatory blood pressure measurement (ABPM). Serum creatinine and blood urea nitrogen (BUN) levels, as well as 24-hour urinary protein, albumin, and creatinine levels were studied and creatinine clearance was calculated. ABPM was standardized by age, sex, and height, using the least median of squares (LMS) method. There was no significant difference between the glomerular filtration rates (GFR) values of the groups with and without RS. There was also no significant difference in GFR values between patients with mild, moderate, and severe RS. However, all 7 patients with albuminuria were in the group with RS. Patients with severe RS and bilateral RS had a greater albuminuria. ABPM detected hypertension (HT) in 20,4% of patients with RS, with %60 of these patients having nocturnal HT.