Bilgisayar görüntü makinalar işletim sisteminde toplu iş girişi uygulamalarına arabirim tasarımı ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 7789
  2. Yazar: CENGİZHAN ALIÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT RAZBONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Herhangibir sistemde bulunması muhtemel olan batch makinası ile kullanıcılar arasındaki iletişimin yalınlaştırılmasını sağlamak için bir sistem gerçekleştirmesi üzerinde çalışılmıştır. Programlama dili olarak PL/I, yardımcı ürün olarak da DMS (Display Management System) kullanılmıştır. Üzerinde çalışılmış olan sistemin yapısı gereği, ilk bölümde, online ve batch sistemler arasındaki temel farklılıklar üzerinde durulmuş ve bazı örnekler verilmiştir. İkinci olarak, tasarımı gerçekleştireceğimiz ortamın tanıtılması üzerinde durulmuş, varsayılan bellek ve bu mantık açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra ara birimi tasarlayacağımız CMSBATCH sisteminin çalışması ve altında yatan mantığın geniş açıklaması bulunmaktadır. Sistemin çalışması sırasında yapılması gerekenler, sistem programcısının, sistem operatörünün ve kullanıcıların yapmaları gerekenler geniş bir şekilde anlatılmıştır. Son olarak da, tasarımın çalışması sırasında oluşacak çıktı örnekleri ve bu işlerin nasıl hazırlandığı üzerinde durulmuş, ayrıca tasarımlanan dizge hakkında bilgi verilmiştir. 83
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project, we tried to simplify the communication between the user and batch system by designing an interface between them. We used PL/I as a programming language and DMS (Display Management System) for helping us in designing the interactive screens. Because of the batch system we worked on, we studied the differences between the online and batch systems and their logic, in the first chapter. In the next chapter, we explained and studied the system that we made our project work on. Virtual memory and it's logic explained in detail here. After these explanations we discussed the CMSBATCH system and it's working strategies. During the system's work, things that have to be done by the system programmer, system operator and user explained in the next chapter. Finally, the project that we studied on discussed and some output's has been given as ah example. 84