Alt batın cerrahisi uygulanan ve ultrasonografi eşliğinde erektor spina düzlem bloğu yapılan çocuk hastalarda peroperatif analjezi ihtiyacı ve intraabdominal doku oksijenizasyonunun değerlendirilmesi
The need for peroperative analgesia and evaluation of intraabdominal tissue oxygenation in pediatric patients undergoing lower abdominal surgery and ultrasonography-guided erector spinae plane block
- Tez No: 528486
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA TÜRKÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çocuklarda postoperatif analjezi sağlamak amacıyla rejyonal anestezi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda elektif şartlarda tek taraflı alt batın cerrahisi planlanan 6 ay-2 yaş arası çocuklarda postoperatif analjezi amacıyla ultrason (US) eşliğinde ESP blok uygulayıp bunu kontrol grubu ile kıyaslandığı zaman hem postoperatif analjeziye olan etkinliğinin, hem de intraabdominal doku oksijenizasyonunun artışına olan katkısını göstermeyi amaçladık. ASA fiziksel skoru I-II olan 49 olgu rastgele ESP grupta 24, kontrol grubunda 25 hasta olmak üzere ayrıldı. ESP blok yapılan hastalara 1:1 oranında %0,25 bupivakain ve %1 lidokain 0,4 ml /kg uygulandı. Postoperatif ağrının şiddeti ESP grup ve sadece genel anestezi uygulanmış kontrol grubunda FLACC (Face, Legs, Activity, Cry, Consolability) skalası kullanılarak 1, 2, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde değerlendirildi ve kaydedildi. Ayrıca peroperatif ve postoperatif dönemde toplam analjezik tüketimi, ilk analjezik kullanım zamanı ve tüketim oranı, vital parametreler, intraabdominal rejyonel doku saturasyonu vetaburculuk zamanının yanı sıra bulantı-kusma gibi istenmeyen etkiler de kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Regional anesthesia methods are used to provide postoperative analgesia in children. In this study, we aimed to demonstrate the contribution of ESP block to the postoperative analgesia by ultrasonography and to increase intraabdominal tissue oxygenation compared to the control group. 49 patients with ASA physical score I-II were randomly divided into 24 patients in the ESP group and 25 patients in the control group. Patients with ESP block, 1: 1 ratio of 0.25% bupivacaine and 0.4 ml / kg of 1% lidocaine was administered. The severity of postoperative pain was evaluated and recorded in the ESP group and only in the general anesthetic control group using the FLACC (Face, Legs, Activity, Cry, Consolability) scaleat the 1st, 2nd, 8th, 12th and 24th hours. In addition, total analgesic consumption, initial analgesic use time and consumption rate, vital parameters, intraabdominal regional tissue saturation and discharge time as well as adverse effects such as nausea and vomiting were recorded in the peroperative and postoperative periods.