Yetişkin temel yaşam desteği (tyd) simülasyon modelinde 30:2 uygulaması ile sadece göğüs basısı uygulamanın, kardiyopulmoner resüsitasyon (kpr) kalite parametrelerine kısa ve uzun dönem etkilerinin akıllı telefon programı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the short and long term effects of the only chest compressions with 30:2 technique on cpr quality metrics with smartphone application in bls simulation model
  1. Tez No: 528497
  2. Yazar: HÜSEYİN SEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu randomize kontrollü çalışmanın amacı cep telefonu KPR programının halk kurtarıcıları üzerindeki sadece bası ile KPR performansına olan kısa ve uzun dönem etkilerini incelemektir. Çalışmada Resusci Anne maketi (Laerdal Medical, Stavanger, Norway) kullanılmıştır. Üç senaryo [ program açık telefonla KPR (senaryo-a), program kapalı telefonla KPR (senaryo-b) ve sadece elle KPR (senaryo-c) randomize şekilde bütün katılımcılara uygulanmıştır. Bütün katılımcılar her bir senaryoda iki dakika boyunca TYD uygulamışlardır. Her bir senaryo için göğüs basısı hızı, ortalama bası derinliği ve göğüsün geri gevşeme verileri kaydedilmiştir. Yüzotuzyedi birinci sınıf paramedik okulu öğrencisi bu çalışmaya katılmıştır. Ortalama göğüs basısı hızı senaryo a, b ve c'de sırasıyla 108±5.9, 112±9.2 ve 112±9.5 idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled study is to reveal the immediate and long-term (third month) effects of smart phone CPR application on a group of lay rescuers chest only CPR performance. A floor-based Resusci Anne mannequin (Laerdal Medical, Stavanger, Norway) was used. All three scenarios [CPR with device App-on (scenario-a), CPR with device App-off (scenario-b) and hands-only CPR (scenario-c)] were randomly allocated to all participants. All the participants performed 2 minutes of BLS for each scenario. Data of mean chest compression rate, mean chest compression depth, recoil were recorded for each scenario. One hundred thirty seven first year students from school of paramedic participated in this study. Initial mean chest compression rate/min in scenarios a, b and c was 108±5.9, 112±9.2 and 112±9.5 respectively.