Solakların kaligrafi eğitiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
The problems of lefties in the education of calligraphy and solution advices
- Tez No: 528498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP UYGUNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Solaklar kaligrafi eğitiminde pek çok sorunla karşılaşmakta ve eğitim sürecinin büyük bir kısmını bu sorunları aşmaya çalışmakla geçirmektedir. Latin alfabesinin sahip olduğu soldan sağa yazma özelliğinden dolayı, solaklar harflerin temel biçimlerini oluşturmada, yazdıkları yazıyı ve nasıl yazdıklarını görmede, düzenli bir ritim tutturmada güçlük çekmektedir. Bütün bunlara, çeşitli yazı malzemelerinin yanlış kullanımları da eklenince pek çok olumsuz sonuç ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden kaligrafi eğitiminin, solaklarda doğru sonuçlar verebilmesi için, solaklara özgü eğitim yöntemlerine ihtiyaç vardır. Kaligrafi eğitiminde, solakların çeşitli yazı stillerine göre doğru malzeme seçimi, kalemi kavrama, kâğıdın konumu, vücudun duruşu, doğru aydınlatma ve yanlış yazı alışkanlıklarının düzeltilmesi ile ilgili bilgilere sahip olması, karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelebilmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Lefties face many problems in the education of calligraphy and spend great deal of their time trying to overcome these problems. Due to writing left to right feature of Latin alphabet, left-handers have difficulties in forming the basic forms of the letters, seeing what they write/ how they write, and maintaining a regular rhythm in lettering. Then many misconceptions appear as a result of the misuse of various writing materials. Therefore calligraphy training requires left-handed training methods in order to give the right results on lefties. In calligraphy education, the right choice of materials according to the various writing styles, gripping the writing tool, position of the paper, status of the posture, correct lighting and correcting wrong writing habits will enable them to overcome the difficulties they have.