The Reformend heroine tradition in Elizabeth Inchbald's 'A Simple Story, Fanny Burney's 'Evelina', Mary Wollstonecraft's 'Mary: A Fiction and 'The Wrongs of Women or, Maria: A Fragment' and Jane Austen's 'Emma'
Elizabeth Inchbald'ın 'A Simple Story', Fanny Burney'ın 'Evelina', Mary Wollstonecraft'ın 'Mary: A Fiction' and 'The Wrongs of Women or, Maria: A Fragment' ve Jane Austen'ın 'Emma''sında gelişen kadın karakterler
- Tez No: 52852
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL OPPERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
*II ÖZET Bu tez içerisinde ele alınan, Jane Austen dışındaki kadın yazarlar, İngiliz Edebiyatı 'na, 18. yüzyıl toplumundaki kadının bireysel ve toplumsal problemlerini çözümleme konusunda katkıda bulunduktan halde, yakln zamana dek özel bir ilgi görmediler. Elizabeth Inchbald1 in A Simple Story ve Fanny Burney1 in Evelina romanlarında, ata-erkil toplumun, kadının bağımsızlığı ve bireyselliğini sınırlayan olumsuz etkisini ortaya çıkardılar. Mary Wollstonecraft'in Mary and The Wrongs of Women ve Jane Austen'in Emma romanlarında, kadına hiçbir hak vermeyen ve erkeğe mutlak itaati şart koşan toplumsal değerler ile evlilik kurumunu eleştirdiler. Bütün kadın yazarlar, vurgulamak istedikleri konulan, kadın sorunlarını daha açıkça belirtmek için toplum içinde yen'den saygınlık kazanmis kadın kahraman ile ortaya koymaktadırlar. Bu tezin amacı, 18. yüzyılın klişeleşmiş toplumsal yapısını ve kadınların bu yapıya olan tepkilerini çözümlemektir. Bu tez, bir giriş, dört temel bölüm ile sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, İngiltere'de romanın yayılmasını sağlayan bazı önemli olaylar, gelişen kadın kahraman geleneğinin anlam ve önemi ve kadın yazarların göze çarpan katkılan ortaya konmaya çalışılmıştır.Daha sonra gelen dört temel bölüm, sıkı toplumsal kurallar ve bu kuralların kadınlar üzerindeki etkilerini konu almaktadır. Tezin temel hareket merkezi, baskı altındaki 18. yüzyıl kadınının, kendini yemlemiş kadın kahraman olarak psikolojik veIII toplumsal problemlerini açığa çıkarmaktır. Bununla beraber, bu kahramanlar hayatlarını baskı altına alan katı kurallara karşı isyan ettiklerinde arsız (coquette) suçlamasına uğramışlar ve bireyselliklerini kazanma istekleri toplumun tepkisiyle karşılaşmıştır. Tezin sonuç bölümünde ise, klişeleşmiş toplumsal normlar tarafından baskı altına alınan kadınlar, ya kendilerini topluma adapte etmeye çalışmakta, ya da katı kuralları kırmaya ve kişiliklerini bulmaya çalışmaktadırlar. Her iki durumda da psikolojik ve duygusal açıdan oldukça etkilenmektedirler. Aynı zamanda, İngiliz edebiyatına kadın yazarların gözardı edilemeyecek etkileri olduğu gerçeği de vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Although the female novelists, except Jane Austen, whose works have been studied in this thesis, have not received much critical acclaim until recently, they have contributed to English literature due to their analysis of social and individual female problems of the eighteenth century society. Elizabeth Inchbald'sA Simple Story and Fanny Burney's Evelina, especially, deal with the negative effects of the patriarchal society which restrict women's independence and individualities. Mary Wollstonecraft and Jane Austen, in Mary and The Wrongs of Woman and Emma, criticize the man-made stylized social values and marriage as an institution which give no rights but demand total obedience frojtn women. All these female novelists discuss their subjects in the light of the reformed heroine tradition in order to depict the female problems clearly. The aim of this thesis is to analyze the stylized social tradition of the eighteenth century society and women's reactions to it. This thesis consists of an introduction, four main chapters and a concluding chapter. In the introduction, some important events which have affected the flourishing of the novel in England, the meaning and importance of the reformed heroine tradition and the significant contribution of the female novelists are revealed.The main chapters of the thesis deal with the problems which are the result of the strict social rules and their impact on women. The main issue of this thesis is to reveal the social and psychological problems of the oppressed eighteenth century women through the reformed heroine tradition. Moreover, the thesis examines how the heroines who are blamed as coquettes rebel against these strict rules which dominate their lives, and how society reacts to their desire of achieving their individualities. This thesis concludes by revealing that women who are dominated by the stylized social norms either lose their identities and try to adapt themselves to society or try to break the rules and find their individualities. In both cases, they are affected psychologically and emotionally. It is also underlined that the female novelists' contribution to English literature is unavoidable.