Exploring preservice science teachers' adaptive expertise and reformed beliefs about science teaching and learning
Fen öğretmen adaylarının uyarlanabilir uzmanlık ve reformist fen eğitimi inançlarının araştırılması
- Tez No: 686625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmanın temel amaçları, (1) fen bilgisi öğretmen adaylarının uyarlanabilir uzmanlık düzeyini ve reformist inançlarını, (2) öğretmen adaylarının uyarlanabilir uzmanlıkları ile fen öğretimi ve öğrenimine ilişkin reformist inançları arasındaki akademik branşlar açısından farklarını, (3) uyarlanabilir beceriler ve reform edilmiş fen inançları ile ilgili yıl düzeyleri arasındaki farklarını, (4) erkek ve kadın öğretmen adaylarının uyarlanabilir uzmanlık ve reformist fen bilimlerinin arasındaki farkları, (5) iş deneyiminin öğretmen adaylarının reformist bilim ve uyarlanabilir uzmanlık becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmaya Ankara'da bir devlet üniversitesinde Fen Bilgisi eğitimi anabilim dalında eğitim alan toplam 272 öğretmen adayı katılmıştır. Çalışma, 2020 bahar döneminde hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak Uyarlanabilir Uzmanlık ölçeği ve BARSTL (Reformlu Bilim Öğretimi ve Öğrenmesi ile İlgili İnançlar) anketi kullanılarak gerçekleştirildi. Veriler, faktör analizi ve MANOVA (Çok değişkenli varyans analizi) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, fen bilgisi öğretmen adaylarının yüksek düzeyde uyarlanabilir uzmanlık becerilerine sahip olduklarını ve genel olarak öğretimlerinde reform inançlara sahip olduklarını göstermiştir. Özellikle öğretmen adaylarının uyarlanabilir uzmanlık becerileri zamanla gelişerek, dördüncü sınıfların birinci, ikinci ve üçüncü sınıflara göre gelişmiş uyarlanabilir uzmanlık seviyelerine sahip olduğunu vurgulamaktadır. Öte yandan öğretmen adaylarının akademik branşları arasında fark yoktu. Aynı şekilde, cinsiyet ve iş tecrübesi, öğretmenlerin uyum becerilerini ve reform edilmiş duruşunu etkilemedi.
Özet (Çeviri)
The main purposes of the study are to explore (1)the level of preservice science teachers' adaptive expertise and reformed beliefs, (2) the differences between pre-service teachers' adaptive expertise and reformed beliefs about science teaching and learning in terms of their academic majors, (3) the differences between levels of years regarding adaptive skills and reformed science beliefs, (4) the differences between male and female preservice teachers' holding adaptive expertise and reformed science beliefs, (5) how work experience affects preservice teachers' beliefs about reformed science and adaptive expertise skills. A total of 272 pre-service teachers of the science education department in a public university located in Ankara participated in this study. The study took place during the spring period of 2020 semester both face-to-face and online by using the Adaptive Expertise scale and BARSTL (Beliefs about Reformed Science Teaching and Learning) questionnaire. The data were analyzed by using factor analysis and MANOVA(Multivariate analysis of variances). The results of the research indicated that the preservice science teachers held a high level of adaptive expertise skills and reformed beliefs in their teaching overall. Specifically, preservice teachers' adaptive expertise skills develop over time emphasizing that senior levels had sophisticated levels of adaptive expertise than freshman, sophomore and junior levels. On the other hand, there was no difference between academic majors of preservice teachers. Likewise, gender and work experience did not affect the adaptive skills and reformed stance of teachers.