Sylvia scopoli, 1769 (Aves: Passeriformes) türlerinin Samsun Kızılırmak Deltası'ndaki ilkbahar ve sonbahar göç dinamikleri ve konaklama stratejilerinin araştırılması
Research on migration dynamics and stopover strategies of the species of the Genus sylvia Scopoli, 1769 (Aves: Passeriformes) during spring and autumn in the Kızılırmak delta, Samsun
- Tez No: 528521
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KEFELİOĞLU, PROF. DR. YAKUP SANCAR BARIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın amacı, Samsun Kızılırmak Deltası'nda hem ilkbahar hem de sonbahar göçünde konaklayan Sylvia atricapilla, S. borin, S. communis, S. curruca, S. melanocephala ve S. nisoria türlerinin konaklama ekolojilerini araştırmaktır. Çalışmanın yapıldığı 2002-2011 yılları arasında ilkbaharda toplam 2483 kuş ve sonbaharda 16809 kuş halkalanmıştır. İlkbaharda halkalanan kuşların % 47,08'i S. atricapilla, % 26,46'sı S. borin, % 11,12'si S. communis, % 9,02'si S. melanocephala, % 4,06'sı S. nisoria ve % 2,26'sı S. curruca'dır. Sonbaharda halkalanan kuşların % 43,52'si S. borin, % 41,67'si S. atricapilla, % 7,16'sı S. communis, 4,26'sı S. curruca, % 2,09'u S. melanocephala ve % 1,30'u S. nisoria'dır. Konaklama sürelerini tespit etmek için 2010 sonbahar ve 2011 ilkbaharda radyo vericisi takılmıştır. S. atricapilla'nın sonbahar konaklama süresi 7,16 gün ve ilkbahar konaklama süresi 8,66 gün, S borin'in sonbahar konaklama süresi 6,57 gün ve ilkbahar konaklama süresi 6,14 gün ve S. nisoria'nın sonbahar konaklama süresi 8,60 gün ve ilkbahar konaklama süresi 7,66 gün olarak bulunmuştur. İlkbaharda konakladıkları süre boyunca vücut kütlesini en çok % 8,40 ile S. communis ve en az % 2,22 ile S.borin arttırırken sonbaharda en çok % 16,32 ile S. borin ve en az % 4,98 ile S. melanocephala arttırmıştır. Altı Sylvia türünün 2010-2011 ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde toplam 596 mide içeriğine bakılmıştır. İlkbaharda hayvansal ağırlıklı içerik çıkarken sonbaharda bitkisel ağırlıklı içerik çıkmıştır. Yedikleri tanımlanabilmiş meyveler; Rubus sp., Ficus carica, Rhamnus sp., Vitis sp., Solanum dulcamara, Dioscorea communis, Elaeagnus rhamnoides ve Laurus nobilis'ten oluşurken, yedikleri tanımlanabilmiş omurgasızlar; Coleoptera, Dermaptera, Diptera, Hemiptera, Hymenoptera, Lepidoptera, Neuroptera ve Odonata takımından böcekler ile Araneae takımından örümcekler ve Mollusca şubesinden salyangozlardan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the stopover ecologies of Sylvia atricapilla, S. borin, S. communis, S. curruca, S. melanocephala and S. nisoria which stay in the Kızılırmak Delta, Samsun both during spring and autumn migrations. Between years 2002 and 2011 during which the study was carried out, a total of 2483 birds in spring and 16.809 birds in autumn were ringed. Of the birds ringed in spring, 47.08% were S. atricapilla, 26.46% were S. borin, 11.12% were S. communis, 9.02% were S. melanocephala, 4.06% were S. nisoria and 2.26% were S. curruca. Of the birds ringed in autumn, 43.52% were S. borin, 41.67% were S. atricapilla, 7.16% were S. communis, 4.26% were S. curruca, 2.09% were S. melanocephala and 1.30% were S. nisoria. In autumn 2010 and spring 2011 radio tranmistters were used to find out stopover durations. S. atricapilla stopover was 7.16 days in autumn, and 8.66 days in spring, S. borin stopover duration was 6.57 days in autumn and 6.14 days in spring, and S. nisoria stopover duration was 8.60 days in autumn, and 7.66 days in spring. During the spring stopover the body mass was highest with 8.40% in S. communis and lowest with 2.22% in S. borin;, whereas in autumn the highest was in S. borin with 16.32% and the lowest was in S. melanocephala with 4.98%.596 stomach contents from the six Sylvia species were examined during 2010-2011 spring and autumn seasons. Contents yielded mostly animal remains in autumn, while mostly plant remains were found in spring. Identifyable fruits were Rubus sp., Ficus carica, Rhamnus sp., Vitis sp., Solanum dulcamara, Dioscorea communis, Elaeagnus rhamnoides, and Laurus nobilis, whereas identifyable invertebrates, included insects from the orders Coleoptera, Dermaptera, Diptera, Hemiptera, Hymenoptera, Lepidoptera, Neuroptera, Odonata, and Ortoptera and spiders from the order Araneae, and snails of the phylum Mollusca.