Large eddy simulation of pressure fluctuations insidestenosed blood vessels towards noninvasive diagnosis ofatherosclerosis
Aterosklerozun girişimsel olmayan tanısı yönündetıkalı kan damarlarındaki basınç dalgalanmalarınınbüyük girdap simülasyonu
  1. Tez No: 528558
  2. Yazar: KAMİL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SERT, DOÇ. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ateroskleroz, plağın kan damarı içinde biriktiği, daralttığı ve kan akışını olumsuz yönde etkileyen bir tıkanıklık oluşturduğu bir kardiyovasküler hastalıktır. Daralma nedeniyle, stenoz sonrası bölgede türbülanslı akış meydana gelir ve bu da damar duvarında basınç dalgalanmalarına yol açar. Bu etkileşimin neden olduğu üfürüm, damarı çevreleyen dokulardan yayılır ve deri yüzeyine ulaşır. Tıkalı damarlardan yayılan bu sesler, tıkanıklığın belirtisi olarak değerlendirilir. Bu çalışmada, daralma sonrasında oluşan türbülans kaynaklı duvar basınç dalgalanmalarını ve akustik emisyonu ayrıntılı olarak incelemek için büyük eddy simülasyonları yapılmıştır. Bu simülasyonlarda damar etrafındaki yapılar modellenmemiş, damar duvarı rijit kabul edilerek sadece damar içerisindeki akış çözülmüştür. Simülasyonlar, Newton tipi olan ve Newton tipi olmayan akışkan modelleri kullanılarak, hem atımlı olmayan hem de atımlı akış koşullarında gerçekleştirilmiştir. Stenoz şiddeti ve şekli bu amaç için odaklanılan iki ana parametre olmuştur. Sonuçlar, belirli bir seviyenin altındaki tıkanıklık şiddetlerinin, daralma sonrası bölgede bozulmaya neden olmadığını göstermiştir. Bu seviyenin üzerindeki tıkanıklıklar için, stenoz şiddetinin artması, duvar basınç dalgalanmalarının şiddetini arttıran bir etkiye sahiptir. Eksantrik tıkanıklık morfolojisi, simetrik olanlara göre daha şiddetli dalgalanmalara neden olmuştur. Farklı tıkanıklık şekilleri hem basınç dalgalanmalarının büyüklüğünü hem de bu dalgalanmaların atımlı akış sırasında şiddetli olduğu süreyi etkilemiştir. Maksimum aktivite noktalarındaki duvar basıncı dalgalanma verileri sese dönüştürülmüş ve bu sesler seviyeleri ve biçimleri açısından incelenmiştir. Farklı daralma şiddetine ve şekillerine sahip damarlardan çıkan sesler farklı karakteristiklere sahip olduğundan, tıkanıklık hakkında önemli bilgiler sağlayabilirler. Bu nedenle, akustik temelli bir tanı sisteminin geliştirilmesi için, hem tıkanıklık şiddeti hem de şekli dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is a cardiovascular disease, in which plaque builds up inside a blood vessel, narrowing it down and forming a stenosis that adversely affects the flow. Because of the stenosis, turbulent flow occurs at the post-stenotic region, which causes pressure fluctuations on the vessel wall.The resulting murmur propogates through the surrounding tissue and reaches the skin surface. These sounds emitted from the stenosed vessels are evaluated as a sign of stenosis. In this study, large eddy simulations are conducted to investigate the turbulence-induced wall pressure fluctuations and resulting acoustic emission. In these simulations, the structures around the blood vessel are not modeled, the vessel wall is considered as rigid and only the flow inside the blood vessel is solved. Simulations are performed under both non-pulsatile and pulsatile flow conditions by using Newtonian and non-Newtonian fluid models. The two main parameters considered for this purpose are the stenosis severity and shape. The results show that stenosis severity under a certain level does not cause disturbance at the post- stenotic region. For stenoses above this critical level, increasing stenosis severity has an intensifying effect on the wall pressure fluctuations. Eccentric stenosis morphology causes more severe fluctuations than an axisymmetric one. Stenosis shape affects both the magnitude of fluctuations and the duration in which the pressure fluctuations are intense during the pulsatile cycle. Obtained pressure fluctuations are converted into sound and investigated in terms of sound levels and patterns. Sounds emitted from the blood vessels with different stenosis severities and shapes have different sound characteristics, and provide important information about the stenosis. Therefore, both the stenosis severity and shape must be taken into account to develop an acoustic-based diagnostic system.