Aile hekimliği polikliniğine başvuran 30-70 yaş arası bireylerin kanser taramalarına yönelik tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes and behaviors of individuals between the ages of 30 and 70 WHO apply for Family Medicine screening
  1. Tez No: 702659
  2. Yazar: FATİH YEĞENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; 30-70 yaş arası bireylerin kanser tarama testlerine karşı tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tek merkezli, analitik (karşılaştırmalı) kesitsel çalışma olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 30 Aralık 2020 - 30 Mart 2021 tarihleri arasında başvuran 177 erkek ve 172 kadın ile yapıldı. Çalışmaya 30-70 yaş arası, bilinen akut sağlık problemi olmayan ölçeği yanıtlamasına engel olacak düzeyde bilişsel, görsel engeli olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul edenler dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, kanser taramalarına yönelik tutum ölçeği yüzyüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: The aim of this study is; conducted to evaluate between 30- 70 years old the attitudes of individuals towards cancer screening tests. Method: The study was planned as a Single-center, analytical (comparative) is the cross-sectional study and It was conducted with 170 men and 170 women who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 30 December 2020 - 30 March 2021. The study included those aged 30-70 who did not have cognitive and visual impairments that would prevent them from responding to the scale without a known acute health problem, and those who agreed to participate in the study. Sociodemographic data of the participants and the scale of attitude towards cancer screening were questioned using face-to-face interview technique. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 for statistical analysis of the data obtained program used.