Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş üstü yetişkinlerde kırılganlık ve yaşlı istismarı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between vulnerability and ELDERLY abuse in adults over 65 years of application to family medicine polyclinic
  1. Tez No: 703475
  2. Yazar: SÜLEYMAN UZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; yaşlı kişilerin istismara uğrama oranları ile kırılganlıklarının arasındaki ilişkiyi sosyodemografik verilerle birlikte değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma tek merkezli, retrospektif, kesitsel bir araştırma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 30 Ocak 2021- 30 Nisan 2021 tarihleri arasında başvuran 329 yaşlı ile yapıldı. Çalışmaya 65 yaş üstü, bilinen akut sağlık problemi olmayan ölçeği cevaplamasına engel olacak herhangi bir tıbbi ve sosyal engeli olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul edenler dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, istismar durumları ve kırılganlık özellikleri tarafımızca hazırlanan hasta bilgi formu kullanılarak birebir yüzyüze görüşme tekniği ile sorgulandı. İstismar düzeylerini ölçmek için Geriatrik İstismar Ölçeği, Kırılganlık düzeylerini ölçmek için Frail Kırılganlık Ölçeği uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is; to evaluate the relationship between the abuse rates of elderly people and their vulnerabilities. Method: The study was planned as a single-center, retrospective, cross-sectional study and was conducted with 329 elderly people who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 30 January 2021 and 30 April 2021. Those who were over 65 years old, had no known acute health problems, did not have any medical or social disability that would prevent them from answering the scale and agreed to participate in the study were included in the study. Sociodemographic data, abuse and vulnerability of the participants were questioned by face-to-face interview technique using the Patient Information Form prepared by us. Geriatric abuse scale to measure abuse levels; The Frail Fragility Scale to measure the fragility levels. For statistical analysis of the data obtained, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used.