Ambalajlanmış gıdalar için elektroeğirme yöntemi ile oksijen sensörü geliştirilmesi
Development of oxygen sensor by electrospinning method for packaged foods
  1. Tez No: 528585
  2. Yazar: MERYEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ALTAN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Uzun yıllardır gıda ambalajlamasında yaygın şekilde kullanılan modifiye atmosferle paketleme (MAP), ambalajlanmış gıdanın kalitesini ve güvenliğini korumada etkili bir paketleme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Fakat çeşitli nedenler ile ambalaj içindeki gaz kompozisyonu değişmektedir. Değişen gaz bileşiminde var olan oksijenin etkisiyle gıdanın kalitesi ve güvenliğinde azalma meydana gelmektedir. Bu bağlamda paketlenmiş ürünlerde paketin bozulmamış olduğunu ve oksijen girişinin olmadığını göstermek için basit, hızlı ve kullanışlı bir oksijen sensörüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu optimum özelliklere sahip olan sensör, polimer esaslı nanolif üretiminde kullanılan elektroeğirme yöntemiyle geliştirilebilir. Bu nedenle bu çalışmada, optimum özelliklere sahip olan bir oksijen sensörü elektroeğrilmiş poli(vinil alkol) (PVA) lifler ile tasarlanmıştır. Bunun için sensörün aktif bileşenleri olan metilen mavisi (MB), titanyum dioksit (TiO2) ve gliserol miktarlarının formülasyonu tepki yüzey yöntemi ile optimize edilmiştir. MB (%0.25-0.33), gliserol (%22-42) ve TiO2 (%6.67-10) oranları bağımsız değişken; K/S (renk kuvveti) değeri, UV ile aktifleştirme süresi, renk geri kazanım süresi, ortalama çap ve boya sızıntı miktarı yanıt olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modified atmosphere packaging (MAP), which has been widely used in food packaging for many years, is considered to be an effective packaging method to preserve the quality and safety of packaged food. However, the gas composition in the package changes for various reasons. The effect of the oxygen present in this changing gas composition reduces the quality and safety of the food. In this context, a simple, fast and useful oxygen sensor is required, indicating package is intact and that oxygen ingress is not significant. The sensor with these optimum properties can be developed by the electrospinning method used in the production of polymer-based nanofibers. Therefore, an oxygen sensor with optimum properties was designed with electrospun poly(vinyl alcohol) (PVA) fibers in this study. For this purpose, the active ingredients of the sensor (methylene blue (MB), titanium dioxide (TiO2) and glycerol) were optimized by the response surface method. MB (0.25-0.33%), glycerol (22-42%) and TiO2 (6.67-10%) ratios were independent variables; the K/S value, the UV activation time, the color recovery time, the average diameter and the dye leakage were chosen as response.