Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı eğitim yöneticilerinin Gümrük Birliği sürecinde eğitim alanındaki önceliklere ilişkin görüşleri
Views of educational administrators at the central headquarters of the ministry of national education for the priority in the areas of education during the transition period
- Tez No: 52860
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Avrupa Birliği'ne giriş aşaması olan Gümrük Birliği sürecinde Türkiye'de eğitim alanında yapılması öngörülen öncelikli değişikliklerin neler olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini, MEB Merkez Teşkilatı Bakanlık Makamı, Talim ve Terbiye Kurulu, Ana Hizmet Birimleri, Danışma ve Denetim Birimleri ve Yardımcı Birimlerindeki üst düzey ve orta düzey eğitim yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alınmamış tamsayım yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anketin araştırma evrenindeki yöneticilere uygulanmasıyla elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama kullanılmış ve“t”testi uygulanmıştır. Araştırmada, tüm grup eğitim yöneticilerinin, a) eğitime yeni finans kaynaklarının yaratılması; b) zorunlu temel eğitimin öncelikle 8, daha sonraki aşamada 1 1 yıl olması; c) okullaşma oranının üye ülkelerdeki oranın düzeyine getirilmesi; d) öğrencilerin ilköğretimin ikinci yansında mesleki eğitime yönlendirilmelerinin sağlanması; e) kişilerin serbest dolaşımını olanaklı kılmak amacıyla diploma, sertifika vb. belgelerin denkliğinin sağlanması için gerekli çalışmaların yapılması; f) mesleki eğitimin üye ülkelerdekilere benzer biçimde çeşitlendirilmesi/yaygınlaştırılması; g) kitap, dergi vb. ders araç gereçlerinin yeniden gözden geçirilerek yukarıda anılan amaçlar doğrultusunda yeniden düzenlenmesi; h) okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması; i) Avrupa Birliği'ne üye devletlerin eğitim sistemleri ile Türkiye eğitim sistemi arasında amaç, yapı ve işleyişte uyuşumun sağlanması; j) yaygın eğitimde, üye ülkelerde izlenen yöntem ve tekniklerden yararlanılması, konularına 1. derecede öncelik verdikleri; a) açık ve uzaktan öğretimingeliştirilmesi; b) kültürel değişim, dil öğrenimi vb. amaçlar için üye ülkelere yönetici, öğretmen, öğrenci gönderilmesi; c) üye ülkelerde konuşulan dillerin öğretimine öncelik verilmesi konularında 2. derecede öncelik verdikleri saptanmıştır. Üst düzey ile orta düzey eğitim yöneticilerinin öngörülen değişikliklerin Önceliğine ilişkin görüşleri arasında“ kitap, dergi ve benzeri ders araç gereçlerinin gözden geçirilerek amaçlar doğrultusunda yeniden düzenlenmesi ”ve“kültürel değişim, dil öğrenimi vb. amaçlar için üye ülkelere yönetici gönderilmesi ”konulan dışında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Eğitime yeni fınans kaynaklan olarak kamu kaynaklarının ve diğer ek kaynakların arttırılması ve özel kesimin eğitim yatırımına özendirilmesi; okul öncesi eğitimin yaygınlaşması için halkın bilinçlendirilmesi ve fiziki alt yapının oluşturulması; Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin eğitim sistemleri ile Türkiye Eğitim Sistemi arasında mukayesenin yapılması ve dolayısıyla farklılıkların giderilmesi, meslek tanım, standardizasyon ve belgelendirme sisteminin yerleştirilmesi ve kişilerin serbest dolaşımını kolaylaştırmak için diploma, sertifika ve diğer belgelerin denkliğinin sağlanması için gerekli çalışmaların yapılması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study researches the priority areas among the changes to be made in the field of education in Turkey during the transition period of Customs Unity towards European Union. The population of the study consists of high level and middle level educational administrators at the Minister's Office, Board of Education, Main Service Units, Advisory and Inspection Units and Auxiliary Units at the Central Headquarters of the Ministry of National Education. This study was carried out based on a survey. All data was derived from the answers given by the abovementioned administrators to the questionnaire prepared by the researcher. Frequency distributions, percentage valves and arithmetical means were used and“t”test was applied for analizing the data. The study determines the below-listed first and second degree priority areas of the all concerned administrators. First-degree priority areas: a) New finance sources should be created; b) Compulsory education should be extended to 8 years at the first stage and to 1 1 years at the next; c) Schooling rate should be as high as in the member countries; d) Students should be oriented towards vocational education during the second stage of primary education; e) Necessary arrangements should be done for the equalization of the diplomas, certificates and similar documents so as to make the free movement of persons possible; f) Vocational education should b& variedand expanded similar to vocational education in membercontries; g) Educational materials such as textbooks, workbooks etc. should be reviewed and re-arranged to the above mentioned aims; h) Pre-school education should be expanded; i) Accordance should be established between the education systems of European Union member contries and Turkey with respect to aims, structure and function; j) Methods and tecniques of the member countries should be utilized in the non-formal education sector. Second-degree priority areas: a) Open and distant education should be developed; b) Administrators, teachers and students should be sent to member countries on the grounds of cultural exchange, language learning etc; c) Priority should be given to the languages of the member countries in language teaching. Apart from“ reviewing and rearranging the textbooks, workbooks etc. to the aims”and“sending administrator, to member countries on the grounds of cultural exchage, language learning etc.”, no meaningful difference has been found between the views of high level and middle level educational administrators in regard to the priority areas among the planned changes. Below work has been proposed: -increasing public contributions and other new additional sources for the finance of education and encouraging the private sector to invest in education; -comparing the educational systems of European Union member countries and Turkey; weeding out the differences and establishing systems for the definition of jobs, standardization and certification; and ensuring the equalization of the diplomas, certificates and similar documents to facilitate the free movement of persons.