Cep telefonlarındaki mikrobiyomun adli bilimlerde kimliklendirme amacıyla incelenmesi
Investigation of the microbiome in mobile phones for identification purposes in forensic sciences
  1. Tez No: 847716
  2. Yazar: RELAY URKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan cep telefonlarının kullanımı ülkemizde ve dünyada günden güne artış göstermektedir. Mikrobiyal bulaşma riski oluşturan mikroorganizmalar her suç mahallinde bulunur ve uzun bir süredir fiziksel kanıt olarak kullanılmaktadır. Tez çalışması kapsamında amacımız, bakteriyel mikrobiyomların cep telefonu yüzeylerinde bulunup bulunmadığı ve ne tür çeşitlilikte olduğunun belirlenmesidir. Bu sayede bu bakteriyel mikrobiyomların adli bilimlerde birer biyobelirteç olarak kullanılmasının önü açılarak adalete fayda sağlanması düşünülmüştür. Tez çalışmasının örneklemini bilgilendirilmiş onamları alınmış Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisans öğrencileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of mobile phones, which are an integral part of our daily lives, is increasing day by day in our country and around the world. Microorganisms that pose a risk of microbial contamination are found at every crime scene and have long been used as physical evidence. Our aim within the scope of the thesis study is to determine whether bacterial microbiomes are present on mobile phone surfaces and their diversity. In this way, it is intended to benefit justice by paving the way for the use of these bacterial microbiomes as biomarkers in forensic sciences. The sample of the thesis study was composed of undergraduate students of Çanakkale Onsekiz Mart University, whose informed consent was obtained.