Eye movement control in persian reading:A corpus-analytic approach
Farsça okumada göz hareketleri kontrolü:Derlem-analitik bir yaklaşım
  1. Tez No: 528615
  2. Yazar: FATEMEH SOLEYMANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Latin dilleri ve özellikle İngilizce için okuma sırasında göz hareketi örüntülerini araştırma çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı Farsça okumada göz hareketlerinin araştırılmasıdır. Bijankhan Farsça derleminden seçilen cümleler üzerinde bir dizi göz hareketi metriği analiz edilmiştir. Bu metrikler arasında ilk sabitmele konumu, ilk sabitleme süresi, toplam bakış süresi, ilk geçiş sabitleme sayısı, içeri geridönüş sayısı, dışarı geridönüş sayısı bulunmaktadır. Bu çalışmadaki kelime özellikleri ise kelime uzunluğu, kelime sıklığı, kelime tahmin edilebilirliği, kelime türü (opasite ve saydamlık), ve fonemlerdir. Katılımcı, cümle, kelime gibi rastgele istatistiksel etkilerdeki varyansı kontrol edebilmek amacıyla analizlerde LMM (Linear Mixed Models) kullanılmıştır. Sonuçları kelime uzunluğunun ilk sabitleme konumu üzerine etkisi olduğunu göstermektedir. Bunun yanında, tercih edilen gözleme konumu (PVL) analizleri ilk sabitlemelerin kısa kelimelerin sonuna, orta uzunluktaki kelimelerin ortasına ve uzun kelimelerin başına olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar literatürde raporlanan sonuçlar ile uyumludur. İlk odaklanma süresi analizinde orta uzunluktaki kelimelere kısa kelimelerden daha kısa süreyle sabitlendiği bulunmuştur. Bunun yanında, uzun gakış sürelerinin (GD) ve daha yüksek ilk geçiş sabitleme sayılarının (FRFC) uzun kelimelerle ilişkilendirilebileceği gözlenmiştir. İçeri geri dönüşler ile fonemler arasında da bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Latin script languages, specifically the English language, there exist studies on the eye movements' pattern during reading. Thus, this study was conducted in order to investigate eye movement patterns in Persian. From these sentences, taken from the Bijankhan Persian Corpus, a number of eye movement measures were analyzed. The eye movement measures were first fixation landing position, first fixation duration, gaze duration, first run fixation count, regression in count, and regression out count. The word properties in this study were word length, word frequency, word predictability, word type (opacity and transparency), and phonemes. In order to control variances of random effects which were subject, sentence, and words, the linear mixed model were utilized in the analysis. The results show that word length has an effect on first fixation landing position. Furthermore, the preferred viewing location (PVL) analysis showed that first fixations landed close to the end of short words, close to the center of medium-long words and close to the beginning of long words. These results are in line with former studies. In the first fixation duration analysis it was found that medium-long words were fixated shorter than short words. Moreover, it was found that longer gaze durations (GD) and higher first run fixation count (FRFC) corresponded with longer words. Also, a relationship between regression in count (RIC) and phonemes was obtained.