Investigation of the process of perceiving social cues through the processes of recognizing, inferring and attributing emotions from facial expressions in violent and nonviolent offenders
Şiddet içeren suç işleyen ve şiddet içermeyen suç işleyen bireylerde sosyal ipuçlarını algılama süreçlerinin yüz ifadelerinden duygu tanıma, çıkarsama yapma ve atfetme süreçlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 528671
  2. Yazar: ERVA KIRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yüz ifadelerinin sözel olmayan iletişimde rolü büyüktür. Kişiler o an içinde bulundukları durumu, kişisel beklentileri ve duygularını anlamak, iletişim sırasında anlık geri bildirim sağlamak ve uygun cevap üretmek için yüz ifadelerine başvururlar. Bu araştırma, şiddet içerikli suç işleyen bireylerde yüz ifadelerinden duygu tanıma, çıkarsama yapma ve atfetme süreçlerinin şiddet içerikli suç işlemeyen kişilerle karşılaştırmalı olarak incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, Adli Tıp Kurumunda yatmakta olan 51 şiddet içerikli suç işleyen, 32 şiddet içerikli olmayan suç işleyen ve 28 suç işlemeyen kişi (N=111, yaş ortalaması: 31.94) ile yürütülmüştür. Kişilere Yüz İfadelerinden Duygu Tanıma testi, Yüz İfadelerinden Duygu Ayırt Etme testi, Gözlerden Zihin Okuma testi, Pozitif ve Negatif Duygu ölçeği ve 20 adet nötr yüz ifadesi içeren fotoğraf gösterilmiş ve kişilerden bu fotoğraflara altı temel duygudan birini (mutluluk, öfke, üzüntü, şaşkınlık, tiksinme, korku) atfetmeleri istenmiştir. Gruplar arası skorların farklılığının anlamlı olup olmadığını anlamak için tek yönlü ANOVA analizi kullanılmıştır. Buna göre, şiddet içerikli ve şiddet içerikli olmayan suç işleyen kişiler yüz ifadelerini tanıma, F(2,108) = 18.85, p < .001, ayırt etme, F(2,106) = 18.85, p < .001, ve çıkarsama yapmada, F(2,110) = 15.48, p < .001, kontrol grubuna göre daha düşük bir performans sergilemişlerdir. Şiddet içerikli suç işleyen bireyler nötr ifadelere daha sıklıkla 'öfke' duygusunu atfetmişler, F(2,108) = 7.73, p = .011; kontrol grubu ise nötr ifadelere diğer iki gruba kıyasla daha sıklıkla 'mutluluk' duygusunu atfetmişlerdir, F(2,106) = 8.70, p < .001. Yüz tanıma performansı kötü olan katılımcılar nötr yüz ifadelerine daha fazla korku duygusunu atfettikleri bulunmuştur, r = -.187, p < .05. Suç işleyen kişilerin, duygu okuma, atfetme ve çıkarsama yapma süreçlerinin normal katılımcılardan farklı olduğu, bu durumun suç işleyen kişilerin sosyal durumlarda doğru algılama ve uygun cevap üretme süreçlerinde bozucu bir etki oluşturabileceği değerlendirilmiştir. Elde edilen bulguların, suç işleyen kişilerin topluma yeniden kazandırılmaları ve rehabilite edilmeleri noktasında faydalı olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In communication, emotional expressions are highly important. Individuals use facial expressions in order to figure out the existing social context, to understand their own expectations and their emotions, to provide themselves instant feedback and to produce appropriate answer according to current social context. In this thesis, it is aimed to investigate recognition, inferring and interpretation of emotional expressions in violent and non-violent offenders. The study conducted with 51 violent offenders, 32 non-violent offenders, and 28 control participants in Forensic Science Institution (N = 111, mean age: 31.94). Participants were given a test battery including Facial Emotion Identification test, Facial Emotion Discrimination Test, Reading the Mind in the Eyes test, Positive and Negative Affection Scale, and 20 black-white human face photographs, which include no expressions, and they were asked to attribute one of the six basic emotion (happiness, anger, sadness, disgust, fear, and surprise) for these photographs. In order to investigate group differences, one-way ANOVA method was used. According to results, violent and non-violent offenders performed poorly at recognizing emotions, F(2,108) = 18.85, p < .001], discriminating emotions, F(2,106) = 18.85, p < .001, and interpretation of emotions, F(2,110) = 15.48, p < .001, as compared to the control participants. Violent offenders more frequently interpreted“anger”emotion to the neutral expressions than the two other groups, F(2,108) = 7.73, p = .011; meanwhile the control group more frequently interpreted“happiness”emotion to the neutral expressions, F(2,106) = 8.70, p < .001. Moreover, participants with poor ability to recognize emotions are more likely to interpret“fear”emotion to the neutral expressions, r = -.187, p < .05. As a result, it is found that offenders performed poorly at recognizing, inferring and interpretation of emotional expressions as compared to normal individuals and this situation might have destructive effects in perceiving social situations correctly and may produce inappropriate answers. It is suggested that these findings might be helpful for rehabilitation and re-gain of offenders into the society.