Togo'da kimlik ve devletin inşası (1884-1980)
Identity and state's building in Togo (1884-1980)
- Tez No: 528670
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHSET KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu doktora araştırması, ulusal bir kimliğin doğuşu ve Togo'da bir Ulus-Devletin inşasının zorluklarının araştırılmasına dayanmaktadır. Bu araştırmanın asıl amacı, 1884 yılından Alman kolonizasyon dönemine kadar Togo tarihini incelemektir. Alman sömürge yönetimi, coğrafi sınırları olan Afrika'da yapay bir bölge yarattı. Bu bölge Togo oldu ve Alman ve Fransız sömürge yönetimi altındaydı. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Togo ve Togoluların kaderi Fransız yönetimiyle değişti. 1922'den itibaren ulusal kimlik hareketleri, elit grubun sömürgeci sisteme muhalefeti ile başladı. Uluslararası bağlamda, Togolular kendi milliyetlerini ve kendi devletlerine sahip olma isteklerini dile getirdi. İkinci Dünya Savaşından sonra, milliyetçilik ruhu Togo'da çok güçlendi. Yerel siyasi iktidarın kontrolü için farklı siyasi partiler bu yarışmaya katıldı. Sömürge süreci, 1960'da etkili olan bağımsızlığı daha da genişletmek için bir yol izledi. Bağımsızlıktan sonra, yeni bir devlet kuruldu. Bu araştırmada son olarak 1960'tan 1980'e kadar olan süreçde Togo'nun gelişmesi ve farklı askeri darbeler ile tek partili bir ulus-devlet projesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctorale research is based on the study of the birth of a national identity and the challenges of the construction of a Nation-state or state in Togo. The principal goal of this research is to visit the history of Togo from the german colonization in 1884 to the post colonial period. The german colonial administration created an artificial territory in Africa with geographical borders. This territory became Togo and its habitants have been under the german and french colonial administation. After the First World War, the destitny of Togo and Togolese changed with the french administration. From 1922, the national identity movements started with the opposition of the elite group to the colonial system. The international context has permited to the Togolese to show their nationalism and their wish to have their own state. After the Second World World, the nationalism spirit became so powerful in Togo. Different political parties entered in competition for the control of the local political power. The decolonization period consited of the way to exxpress more the independence which was effective in 1960. After the independence, a new state was created and the new togolese political authorities affirmed the Project of the creation of a nation. The last chapter studied the evolution of Togo from 1960 to 1980. The different military coup d'Etat and the creation of the single party as the only way to achieve the Project of a Nation-state were the fundamental aspect of the evolution of the state of Togo.