T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nde yürütülen hizmet içi eğitim çalışmalarının eğitim yönetimi açısından değerlendirilmesi (Kırıkkale ili örneği)
Evaluation of educational administration of on-service training studies realized in Kırıkkale by Directorate of Training Unit of the Penitentiary and Detention Houses of the Ministry of Turkish Republic
- Tez No: 52869
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERRİN BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştıma T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Eğitim Birimi tarafından Kırıkkale ilinde gerçekleştirilen kurum personeline yönelik hizmet içi eğitim çalışmalarında karşılaşılan yönetimsel sorunların saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, hizmet içi eğitim çalışmalarında uygulama öncesi, uygulama sırasında ve uygulama sonrasında karşılaşılan sorunlarla ilgili yönetici, eğitici ve kursiyerlerin görüşleri nelerdir sorusuna cevap aranmıştır. Araştırma betimsel tarama modeli esas alınarak ele alınmış, konu ile ilgili alanyazın taraması yapılarak elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırlanan veri toplama aracı Ceza ve Tevkifevleri Eğitim Birimi Yöneticilerine, Ceza ve Tevkifevleri yöneticilerine, eğitimi yürüten eğiticilere ve kursiyerlere uygulanarak hizmet içi eğitim çalışmalarında karşılaşılan yönetim sorunlarına ilişkin görüşler, niteliksel ve niceliksel verilere dayalı olarak verilmiştir. Araştırma sonucunda, eğitime katılacak personelin saptanması, eğitim yer ve zamanının belirlenmesinin her zaman yapıldığı, kursiyerlerin eğitim ihtiyaçlarının saptanması amacıyla kurs öncesi düşüncelerinin alınmadığı, eğitim yapılan yerin fiziksel koşullarının yetişkin eğitimi için gerekli şartlan nadiren taşıdığı, hizmet içi eğitim çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunlara genellikle karşılıklı konuşmalar yoluyla çözümler arandığı, eğitim sırasında çay, yemek, telefon vb. ihtiyaçların karşılanması için gerekli donatımın yetersiz olduğu, sınıftaki kursiyer sayışırım etkili bir eğitim için uygun olmadığı,kursiyerlerin atama, terfi, yer değiştirme işlemlerindeIll kursta elde ettikleri basanların çoğunlukla dikkate alındığı, eğitim bitiminden sonra izleme değerlendirmesinin nadiren yapıldığı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study has been carried out for the purpose of determining managerial questions encountered during on-the-training studies oriented towards the personnel of the Establishment realised in Kırıkkale by Directorate General of Training Unit of the Penitentiary and Detention Houses of the Ministry of Turkish Republic. In the course of research responses have been sought to such questions as what was opinions of managers, instrustors and trainees in respect to the problems which have been come accross during on-the-job training studies, before implementation, during implementation and after implementation. The research has been handled on the basis of descriptive scanning model and means of data gathering prepared in parallel to information obtained by making field writing scanning on the subject and views and opinions regarding managerial problems encountered during on-the-job training studies to be implemented to the managers of the Penitentiary and Detention Houses Trainining Unit, to the managers of the Penitentiary and Detention Houses, to instructors conducting the training and to trainees, have been obtained on the basis of qualitative and quantitative data. As the result of the research it has been realized and concluded that trainees thoughts about courses in advance have not been taken for the purpose of determining training needs of trainees, that the physical condition of training place have seldom served to satisfy conditions required for adult training purposes, that solutions to problems encountered during on-the-job training works have been sought by making mutual conversations, that such equipment and compenents as reuired for meeting teameal, telephone, etc. have been inadequet, that the number of trainees in the classroom was not appropriate for an effective training, and that success and accomplishments earned by trainees in the course have not been taken into consideration at the time of their appointment, promotion, displacement operations, that determination of personnel to attend the training course, place of training and time has been made at any time and that monitoring evaluation after completion of training has been made seldom.