Farklı piyano tekniklerinin birleşen ve ayrılan yönleri
The Similarities and differences of different piano techniques
  1. Tez No: 52868
  2. Yazar: ARZU KIRTIL
  3. Danışmanlar: TATİANA PİKAİZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tez çalışmasında, 18. yy. sonlarında genel hatları çizilmeye başlanılan piyano çalma sanatını, yani piyano tekniğini geliştirmiş ve günümüz seviyesine ulaştırmış önemli bazı isimler ve bu isimlerin, içlerinden seçildikleri ekoller incelenmiştir. Bu ekoller, doğrulukları yada yanlışlıkları ayırt edilmeden, etkiledikleri dönemler, müzisyenler ve ulaşılabilen kaynaklarda dikkate alınarak seçilmişlerdir. Bölüm Tin ilk kısmında sırasıyla Viyana, Alman, Fransız, Rus ve İngiliz ekolleri ele alınmıştır. Viyana ekolünde Mozart'ın önderliğinde, onun stilinin benimsendiği ve öğrencisi Hummel'in tamamladığı“yağ gibi akan”(Schonberg : 1963), zarif, cantabife, kusursuz bir çalış görülmüştür. Seçilen ikinci ekol, Alman ekolü Beethoven ile başlatılmış, daha sonra tipik Alman ekolü diye tanımlanan Stuttgart (Lebert ve Stark) ekolüyle devam ettirilmiştir. Alman ekolünde incelenen diğer isimler (Marx, Deppe ve Breithaupt gibi) kendi içlerinde daha değişik metodlar (ağırlık tekniği gibi) benimsemişlerdir. Bir sonraki Fransız ekolünde Couperin ve Rameau'nun harpsichord döneminden kalma etkiler hemen hemen bütün piyanistleri etkilemiştir. Fransızlar zarif, temiz, müzikal çalışlarıyla tanınmışlardır ve sığ tonları olduğu anlaşılmıştır. Diğer bir ekol olan Rus ekolünün Anton ve Nicholas Rubinstein geleneğini devam ettirdiği görülmüştür. Rus piyanistlerin çalışları tutkulu, canlı, dramatik, sağlam ve derin bulunmuştur. Son olarak İngiliz ekolündeyse daha çok yabancı etkiler göze çarpmıştır. Müzik okullarının kurulmasıyla Townsend, Matthay, Fielden ve Ching gibi piyanist-eğitimcilerle İngiliz ekolü ortaya çıkmıştır. Ancak yaptıkları müziğin kalple değil, çalışarak kazanıldığı düşünülür. Bölüm l'in devamında ise Türkiye'de uygulanan piyano tekniklerinin, eğitimcilerin eğitim gördükleri yerler olmalarından dolayı, Fransız ve Almanekolü etkileri taşıdıkları ancak yine de bu konuya detaylı ilginin gösterilmediği görülmüştür. Bölüm H'nin ilk kısmında, ekollerin ortak yanları saptanmış ve temelde, yapılan bir“Teknik”tanımlamasında hemen hemen bütün ekol temsilcilerinin tekniği sanatsal bir bakışla gördükleri, mekanik olarak ele almadıkları anlaşılmıştır. Bu bölümün devamında yapılan çalışmada ise, beş ekolün farklı yanları bulunmuştur. Ton rengindeki çalışa dayalı farklılıklar, bazı ekollerin parmak ve bilekle çalışı tercih etmelerine karşılık diğer ekollerin kol ve omuzdan destekli çalışı tercih etmeleri gibi bazı farklılıklar göze çarpmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this thesis, some important figures who brought forward and improved the art of piano playing, that is to say the piano technique rough lines of which had come to surface towards the end of the 18 th century and the schools from which these figures were chosen from are put under scrunity. These schools, without differentiating their vices or virtues, are chosen purely by the periods and musicians they affected and by taking into consideration their accessibility. In the first part of chapter I; Vienna, German, French, Russian and English schools are studied consequently. In the Vienna school, a playing, that has been led by Mozart and completed by his student Hummel, which is thought to“flow like oil”(Schonberg 1963) which is elegant, cantabiie and perfect, has been noted. The second school to be chosen, the German school, has been started by Beethoven, later on has been followed by Stuttgart school (Lebert and Stark) which is known as the typical German school. Other figures studied in the German school (like Marx, Deppe and Breithaupt) took on different methods (like the weight technique) between themselves. Later, in the French school, the effects of Couperin and Rameau's harpsichord period were noted on nearly every pianist. The French are known for their elegant, clear, musical executions and it has been understood that their tone is rather shallow. Another school, the Russian school has been noted to further the traditions of Anton and Nicholas Rubinstein. The execution of the Russian pianists has been found to be passionate, vivid, dramatic, powerful and deep. At last, in the English school, the effects of foreigners has rather been more often than not. With the foundation of music schools, the English school has been formed by pianist-educators like Townsend, Matthay, Fielden and Ching. However, it is thought that their music comes from hardwork rather than from the heart.In the second part of chapter I, it has been seen that the piano techniques performed in Türkiye, carries the French and German effects, resulting from the fact that these are the places where the teachers were educated; that, however, it has also been noted that detailed concern has not been spread over this subject. In the first part of chapter II, the common beliefs of the schools has been determined and in the base, it has been understood in the definition of“Technique”nearly all the representatives view the technique in an artistic way, not taking it as purely mechanical. In the second part of this chapter, the differences of these five schools has been studied. Some differences like the ones resulting from tone colour, the preferences of some schools to play with finger and wrist support from the arm and the shoulder, has also been noticed.