Constructing a personal learning network in a corporate organization: The perspective of new hires
Kişisel öğrenme ağı oluşumu: İşe yeni girenlerin bakış açısı
- Tez No: 528706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVRA SEGGİE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pek çok şirkette, işe yeni alınanlara ve hali hazırda çalışanlara rol ve sorumluluklarını öğrenmeleri, konfor alanları dışındaki projelerde de başarılı olabilmeleri, deneyimleri ve meslekleri dışında sorumlu olabilecekleri farklı görevleri de yürütebilmeleri için eğitim programları tasarlanmaktadır. Bununla birlikte, son zamanlarda bilginin hızla artması, değişmesi ve örgün eğitim programlarının bu hızlı dönüşümün ihtiyaçlarını karşılayamaması göz önünde bulundurulduğunda, profesyonellerin ve çalışanların görev ve sorumluluklarını yerine getirmek için farklı bilgi kaynaklarına ihtiyacı olduğu görülmektedir. Bu çalışma, bir kurumsal organizasyondaki işe yeni alınan çalışanların kişisel öğrenme ağlarını nasıl oluşturduğunu, bu ağın parçalarının neler olduğunu ve bu ağın yeni iş görev ve sorumluluklarını öğrenme ve gerçekleştirmede nasıl bir rol oynadığını anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji kullanılmıştır. İstanbul'da telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir organizasyonda işe yeni alınan 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Veri analizi, işe yeni alınanların kendi rol ve sorumluluklarını ve farklı görevleri algın öğrenme yoluyla öğrendiklerini ortaya koymuştur. Bu algın öğrenme sürecini kişisel öğrenme ağı aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bununla birlikte, bulgular göstermiştir ki her bir katılımcı bilgi kaynaklarını farklı sırayla önceliklendirir. Görüşmeler sonucunda bilgi kaynağı tercihinin bireysel ilgi, eğitim altyapısı gibi bireysel faktörlerden ve projenin yapısı, öğrenme kaynaklarının bulunabilirliği gibi bağlamsal faktörlerden etkilendiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Many companies have training programs where new hires and employees are intended to learn their assigned role and how to manage different tasks which might be out of their comfort zone, experience or profession. However, given the rapid pace of recent knowledge creation developments and the inability of formal training programs to keep up with the all required workplace learning, professionals and employees are in need of different resources to manage their assigned roles. The study aims to understand how the new hires in a corporate organization construct their Personal Learning Networks (PLN), what the components of the PLN are and how PLN plays a role in learning and performing entitled roles and responsibilities of them in order to meet their need of learning. As the qualitative research methodology, phenomenology was used to implement this study. Semi structured interviews were conducted with 20 participants who are newly hired in a corporate organization within telecommunication sector in Istanbul. The collected data were analyzed with content analysis method. The data analysis revealed that new hires learn their assigned roles and how to manage different tasks through informal learning. This informal learning process was based on their PLN. However, findings also showed that each participant has different preference order when using different source of information. Among responses it emerged that, source of information preference order is under influence of individual factors such as individual interest and educational background, and contextual factors such as structure of the project and availability of learning resources.