Okuma güçlükleri ile okuduğunu anlama becerisi arasındaki ilişki düzeyi
The Level of relationship between reading difficulties and the understanding levels
  1. Tez No: 52875
  2. Yazar: MEHMET BAHADDİN ACAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma güçlükleri ile okuduğunu anlama düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bunun için önce öğrencilerin okuma güçlüklerini belirleyecek bir gözlem formu ve bununla paralel kullanılacak okuma metinleri hazırlandı. Öğrencilerin okuduğunu anlama düzeylerini belirlemek için; okuduğunu anlamayı oluşturan üç temel faktör olan“sözcüklerin anlamını bilme, cümlelerdeki yargıları belirleyebilme, parağraflardaki düşünceleri belirleyebilmeyi ayrı ayrı ölçecek 20 soruluk okuduğunu anlama testi hazırlandı. Evreni temsil edecek şekilde Muğla ili Fethiye ilçesi ilkokulları arasından örneklem olarak seçilen 8 ilkokulun 4. sınıflarından 300 öğrencinin sesli okumaları kasete alınmış, bunlar daha sonra dinlenerek sesli okuma güçlükleri belirlenmiştir. Sessiz okuma güçlükleri ise araştırmacı tarafından gözlenerek gözlem formuna işlenmiştir. Gözlem formu yönergesine göre bu gözlemler puanlandırılmıştır. Aynı öğrencilere uygulanan okuduğunu anlama testinden alman puanlarla okuma gözlem formundan alman puanların karşılaştırılması yolu ile, okuma güçlükleri ile okuduğunu anlama arasındaki ilişki belirlenmiş, ilişkinin anlamlılığı t testi ile yoklanmıştır. Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar şunlardır; 1. Okuduğunu anlamayı oluşturan üç temel faktör olan ”Sözcüklerin anlamını bilme, cümlelerdeki yargıları, parağraflardaki düşünceleri belirleyebilme“ ve okuduğunu anlamadaki toplam düzey ile okuma güçlükleri arasında yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.2. Öğrencilerin sesli okumada ”gereksiz duraklamalar yapma“ güçlüğü, sessiz okumada ise ”konuşma organlarını hareket ettirme“ güçlüğü ile en fazla karşılaştığı gözlenmiştir. En az karşılaşılan güçlük ”parmakla yada kalemle takip ederek okuma“ güçlüğü olmuştur. 3. Okuduğunu anlamadaki toplam düzey ile okuma güçlüklerinin her biri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş, en yüksek düzeydeki ilişki ”keli meleri atlama“ güçlüğü ile görülürken, ”parmakla ya da kalemle takip ederek okuma" güçlüğü ile okuduğunu anlama arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak okuduğunu anlama düzeyi ile, iyi bir okuma stratejisine sahip olma arasında yüksek düzeyde bir ilişkinin varlığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research study, it has been tried to show whether there is a significant relationship between reading difficulties and the understanding levels of what it has been read at the level of primary school 4th grade. For this, first observation forms and reading texts to be used along with there forms have been prepared to identify the reading difficulties of the students. To specify student's understanding levels of reading a twenty question understanding test has been prepared to measure separately the three basic factors forming the understanding of reading“knowing the meaning of words”;“being able to specify the judgements in the sentences”; and“being able to identify the ideas in paragraphs”. The fourth grades of school have been selected to represent the population; the voice of 300 students from these schools was recorded into cassette; later on the reading difficulties have been determined by listening there cassettes. As to the difficulties of silent reading, they have been recorded into the observation forms by the researcher. According to observation form directive, there observations have been scored. The reading relationship between reading difficulties and understanding of what it has been read has been determined through comparison of scores received from observation forms and understanding tests applied to the same students and the significance of the relationship has been examined by t-test. The results received from this research study are as follows: 1. High level significant relationships have been found between the three basic factors“knowing the meaning of words”;“being able to specify the judgements in sentences, and ideas in paragraphs”, the total level in understanding of reading and reading difficulties.2. It has been observed that students have difficulties in“moving the speech organs”in silent reading and“unnecessary pauses”in oral reading. The least difficulty the researder faced was the difficulty of“reading by following with the finger or pen/pencil”. 3. The significant relationships have been found between the total level of understanding the reading and each difficulties, while the highest level relationship appeared to be "the skipping of words, the relationship between reading by following with finger and pencil and understanding the reading has not been found significant. As a result, a high level relationship (correlation) has been determined between having a good strategy of reading and understanding of what it has been read.