Vadeli işlem piyasalarının gelişme dinamikleri ve Türkiye
Dynamics of improvement of forward markets and Turkey
  1. Tez No: 52876
  2. Yazar: AHMET BÜLENT SABUNCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Ekonomik karar birimlerinin karar alma sürecinde bilmek istedikleri konuların başında fiyatların gelecekte ne olacağı gelmektedir. Piyasa mekanizması bugünkü fiyatları belirlemede başarılı olurken, gelecekte fiyatların ne olacağı sorusuna cevap verememektedir. Bu boşluğu gidermek amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan vadeli işlem piyasaları gelecekte fiyatların ne olacağı sorusuna cevap vermede en etkili yol olmaktadır. Geçmişi çok eskilere dayanan vadeli işlem piyasaları 1970'lerin hemen başında sabit kur sisteminden dalgalı kur sistemine geçilmesiyle birlikte mevcut belirsizliklerin artması sonucu daha çok uygulama alam bulmuştur. Mallara dayalı vadeli işlem uygulamalarına finansal vadeli işlem uygulamaların da katılması risklerin ortadan kaldırılmasında vadeli işlem piyasalarım en çok kullanılan türev araç haline getirmiştir. Bu çalışmada amaç belirsizliklerin ortadan kaldırılmasında başarısını kanıtlamış ve bütün dünyada uygulama alam bulan, ancak henüz Türkiye'de pek tanınmayan vadeli işlem piyasaları ile ilgili bilgiler sunmaktır. Vadeli işlem piyasaları konusu ele alınırken bu piyasalar hakkında genel bilgiler ortaya konduktan sonra piyasaların çeşitleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Çalışmada vadeli işlem piyasalarının çeşitleri olan forward, futures ve options piyasalar mümkün olan en geniş şekliyle anlatılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde vadeli işlem piyasalarının gelişmekte olan ülkelerdeki ve gelişmiş ülkelerdeki örneklerine değinilmektedir. Bu ülkelerdeki vadeli işlem uygulamaların hangi boyutta olduğu gözler önüne serilmeye çalışılacaktır. Merkezi planlama ekonomi uygulamalarına son verip piyasa mekanizması uygulamalarına geçen ülkelerde bile vadeli işlem
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY What the prices are going to be in the future is one of the most important subjects that economic units would like to know at the process of decision making. Market mechanism is not able to respond to a question that what the prices are to be while they are good at determining current prices. Forward, futures and options (here in after referred is forward markets) that have emerged as a result of the studies made to fill this gap are the most effective tools to answer the question of that what the prices are to be in future. Forward markets that have been in practice for many years have found much more applicable area due to increase of uncertainties resulted from the use of flexible exchange rates instead of fixed rate. Forward markets based on goods followed by that of financial applications have become the most used derivative tool in minimizing risks. At this study, the main aim is to provide information about forward markets which have proved its success on eliminating the uncertainties and have an operation field all around the world but not known widely in Turkey yet While the forward markets were being studied after general information was given the kinds of forward markets were tried to introduced. Forward, futures and options markets, some kinds of forward markets were tried to be explained as widely as possible. The examples of forward markets in emerging and developing countries have been shown at the resuming parts of this study. The level of the forward markets' applications is tried to be presented in these parts.In the last part of the study, the subjects regarding that what level of the forward markets' applications in Turkey and evolution and suggestions concerning which goods and financial derivatives should have the priority. With the aware of that political instabilities together with current economic uncertainties in Turkey have made expectations regarding the future much more difficult transition to future markets' applications and the need to increase of kinds of goods in these markets are among the other issues emphasized in this part.