Bursa ve çevresinde yayılışı olan Scrophularia L. (Scrophulariaceae) taksonları üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic researches on Scrophularia L. (Scrophulariaceae) taxa distributed in Bursa and its vicinity
- Tez No: 604856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KUŞAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Bursa ve çevresinde yayılışı olan Scrophularia L. (Scrophulariaceae) taksonlarının morfolojik, mikromorfolojik ve anatomik yapısı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bursa ve çevresinde 2'si endemik toplam 7 farklı Scrophularia taksonu yayılış göstermektedir. Bu taksonlar; Scrophularia cryptophila Boiss. et Heldr., Scrophularia canina L. subsp. bicolor (Sm.) Greuter, Scrophularia umbrosa Dum., Scrophularia olympica Boiss., Scrophularia myriophylla Boiss. & Heldr., Scrophularia scopolii Hoppe ex Pers. var. scopolii, Scrophularia scopolii Hoppe ex Pers var. smyrnaea Boiss. Taksonların anatomik ve mikromorfolojik incelemelerinde ışık ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri kullanılmıştır. Morfolojik çalışmalarda, taksonların gövde, yaprak, çiçek, tohum ve meyve özellikleri belirlendi, ölçümleri yapıldı ve tablo halinde sunulmuştur. SEM çalışmalarında tohum, gövde, yaprakların fotoğrafları çekilmiş ve ölçümleri tablo halinde sunulmuştur. Tohum ornamentasyonu, Scrophularia canina L. subsp. bicolor (Sm.) Greuter taksonunda düz, incelenen diğer taksonlarda retikülat-striat olarak belirlenmiştir. Taksonların anatomik çalışmalarda gövde enine kesiti, yaprak enine ve yüzeysel kesitleri el ile alınmış ve özellikleri ortaya konmuştur. Bu çalışmada, Scrophularia L. taksonlarının bilinen lokalitelerine ek olarak yeni çiçeklenme zamanları ve istasyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological, micromorphological and anatomical structures of Scrophularia L. (Scrophularıaceae) taxa have been investigated in detail. A total of 7 different Scrophularia taxa, 2 of which are endemic, are distributed in Bursa and its vicinity. These taxa are Scrophularia cryptophila Boiss. et Heldr., Scrophularia canina L. subsp. bicolor (Sm.) Greuter, Scrophularia umbrosa Dum., Scrophularia olympica Boiss., Scrophularia myriophylla Boiss. & Heldr., Scrophularia scopolii Hoppe ex Pers. var. scopolii, Scrophularia scopolii Hoppe ex Pers var. smyrnaea Boiss. Light and scanning electron microscopy (SEM) images were used for the anatomical and micromorphological examination of the taxa. In morphological studies, stem, leaf, flower, seed and fruit characteristics of taxa were determined, measured and presented in a table. Seed ornamentation, Scrophularia canina L. subsp. bicolor (Sm.) Greuter species were determined as smooth, while the other examined species were determined as reticulate-striate. Stem cross-section, leaf cross-section and surface-sections of the taxa were taken by hand in anatomical studies and their characteristics were determined. In this study, new flowering times and stations were determined in addition to the known localities of Scrophularia L. taxa.