Araştırma ve uygulama sürecinde imgeden imgeleme
Image and imagination through research and praction
  1. Tez No: 52881
  2. Yazar: GÜL ASLI DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. REMZİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
îmge ve imgelem kavramlarına, yaratıcı etkinliğin izlenebildiği hemen her tarihsel dönem ve sosyal yapıda rastlanmaktadır. îmge yaratmak ve zihinsel bir etkinlik olan imgelem, yazın, sinema, plastik sanatlar vb. birbirinden farklı ifade tarzlarında etkin olarak kullanılmıştır. Bu ifade tarzları arasındaki etkileşim, ortaya çıkan imgelerin ve bu yaratıcı etkinliğe ilişkin bilginin zenginleşmesini sağlamıştır, îmge; duyu organları ile algılanmış bir şeyin somut yada düşünsel kopyası anlamına gelmektedir. Sanatçı bir imge yaratırken, algıladığı gerçekliği, yeni bir gerçeklik olarak tekrar kurmaktadır. Sanatçı doğadan yola çıkıyorsa yarattığı sanat eseri doğanın bir kopyası değildir. Sanatçı gerçekliği algılamakta ve onu imgelemiyle şekillendirmektedir. Bu nedenle sanatçı gerçeklik ilişkisinde benimsenen bakış açısı önemlidir. Bireyin dışında etkileşim içinde olduğu bir dış dünya vardır, fakat bunun herkes için tamamen aynı olduğu konusunda uzlaşılmaz imge ve imgelem varlık düzeyinde sanat eseri üzerinde tartışılabilir. Sanatçı sanat eserini oluştururken, izleyici ise sanat eserini çözümlerken yaratıcı etkinliklerde bulunmaktadırlar. Bu oluşturma ve çözümleme süreçlerinde, sanatçı ve izleyici biyolojik ve kültürel verilerini kullanmaktadırlar. Bu biyolojik ve kültürel veriler, imgelemin kullanımını, imgenin oluşturulmasını etkilemektedir. Resimsel ve soyut imgelemin, bireylerde farklı oranlarda görülse de benzer bir şekilde işlemekte olduğu klinik deneylerle saptanmıştır. Kültürel verilerse bireye kendi dışındaki dünyayı, ortak kültürlerde ortak algılamasını sağlayan kavramsal araçlar sunmaktadır. Sanatçı kendine ait tüm verileri kullanarak, imgelemiyle, doğa gerçeğini yada gerçekliği sanat eserine dönüştürmektedir. Sanatçı yola çıktığı gerçeklikten ayrı yeni bir imge yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The“image”and“imagination”have been subjects of interest in almost all historical periods and all social structures in which creative activity has occured. Creating an image and imagination as a mental activity have been used effectively in different mediums, like literature, cinema, plastic arts etc. The interaction between these mediums increase the richness of the created images and the information related to that creative activity. Image; is the mental or the existing copy of a thing which is sensed with the sensory organs. While creating an image an artist recreates the reality, which he percives. The artist is the one perciving and reshaping it with his imagination. Mainly for that reason the assumption on the relation between the artist and the reality is important. There is a reality surronding the human being with which he is in interaction however it is not possible to state that it is totally identical for everyone. Image and imagination can be discussed at the level of existence upon the artwork. The artist creating the art work and the viewer analysing the art work are both involved in creative activities. While creating and analysing, artist and the viewer are led by their biological settings and cultural notions; effecting their use of imagination and the creation of the image. The functioning of the pictorial and abstract imagination follows a similar path as has been shown by laboratory tests, even though the ratios differ at different individuals. Cultural notions offer common conceptual means for every individual in a social group to percive the reality surronding themselves. Using his own background the artist transforms the reality into an artwork with his imagination. The artist creates a new image apart from the reality he began with. n