Kırsal kesimlerdeki ilkokullarda Türkçe öğretiminde karşılaşılan güçlüklerin incelenmesi
Evaluating the difficulties faced by primary school teachers in teaching Turkish in country side
- Tez No: 528826
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada kırsal kesimlerde Türkçe öğretimde yaşanan güçlüklere ilişkin öğretmen görüşleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında Şanlıurfa ilinde görev yapan 75 sınıf öğretmeni ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Böylelikle yaşanan güçlüklerin asıl muhatabı olan sınıf öğretmenlerinden sorunlar detaylı bir şekilde öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırma Türkçe öğretiminde yaşanan güçlükleri Güneydoğu Anadolu bölgesi özelinde ele alması açısından önemlidir. Araştırmanın örneklemini Şanlıurfa ilinde kırsal nüfusun yüksek olduğu Eyyübiye, Haliliye, Karaköprü ve Suruç ilçelerindeki köy okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öğretmenlere Türkçe öğretimine ilişkin sekiz alt problem sorulmuştur. Araştırmanın alt problemleri her sınıf düzeyinde ayrı ayrı ele alınarak öğretim düzeyine göre yaşanan ortak güçlükler öğrenilmeye çalışılmıştır. Öğretmenlerin görüşme sırasındaki cümlelerinden alıntılar yapılmıştır. Böylelikle yaşanan güçlükler birinci ağızdan aktarılmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte elde edilen verilerin frekans ve yüzdeleri hesaplanmış hesaplanan frekans ve yüzdeler daha sonra araştırmacı tarafından yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda birinci sınıf öğretmenleri %31.25 oranla öğrencilerin Türkçe bilmemesinden dolayı iletişim kuramamakta, ikinci sınıf öğretmenleri %38.8 öğrencilerin okuduğunu anlamamasında, üçüncü sınıf öğretmenleri %25 oranla okuma yanlışlarında, dördüncü sınıf öğretmenleri %33.33 oranla öğrencilerin okuduğunu anlamamasında sorun yaşadığı görülmüştür. Yaşanan sorunların tüm sınıf düzeylerinde ortak nedenleri ise öğrencilerin Türkçeyi yeterli düzeyde bilmemesi ve ailelerin ilgisizliği olarak belirtilmiştir. Bulgular doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the opinions of teachers about the difficulties of teaching Turkish in the rural regions are aimed to learn. For the extent of research, 75(seventy-five) primary-school teachers who serve/work in Şanlıurfa are talked one to one. In this way, the problems can be learned in a detailed way from the real addressees of the experienred difficulties who are the primary-scholl teachers. The research is important because of the speciality of processing in South-Eastern Anatolia. The research's somple compeses of primary-scholl teachers who are working in Eyyubiye, Haliliye, Karaköprü and Suruç, districts of Şanlıurfa that have higy level of rural population. Eight sub-problems about teaching Turkish are asked to the teachers fort he extent of research. The sub-problems of research are taken ant for every each class seperately and common difficulties are being learned acconding to the training level. The sentences of teachers during the meeting are quated. İn this way, the difficulties about theaching Turkish are learned from the first sources. Nanetheless, the frequency and perccents of gained data are cakulated by the researchers. As a result of research, the first-class teachers have difficulties in communication becawe of the students not knowing Turkish with the percent of %31.25, the second class teachers have difficulties with the students who percent of %38.8, the third class teachers have difficulties reading mistakes of students with the percent of %25, the fourth-class teachers have difficulties with the students who do not understand what they are reading with the percent of %33.33. The common reasons of these difficulties are the students who do not know Turkish sufficently and irrelevent families. According to the findings,suggestions are offered.