İş-aile yaşam çatışmasının iş stresi ve iş doyumu ile ilişkisi
The relationship between work-family life conflict and job satisfaction
- Tez No: 528825
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, çalışanlar açısından iş-aile yaşam çatışmasının iş stresi ve iş doyumu ile ilişkisini görebilmek amacı ile yapılmıştır. Farklı iş sektörlerinde çalışanlar ile yapılan anket çalışması ile bulgular iş-aile yaşam çatışmasıyla iş stresi ve iş doyumu ilişkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, farklı iş sektörlerinde çalışan beyaz ve mavi yakalı 160 kişi oluşturmaktadır. Verileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Aile Yaşam Çatışması Ölçeği”,“İş Stresi Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılanların genel olarak İş-aile çatışması ile iş stresi arasında pozitif yönlü yüksek kuvvetli bir ilişki olduğu tespit edilirken, iş doyumu ile iş-aile ve aile-iş çatışması arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. İş stresi ile içsel doyum arasında negatif yönlü orta kuvvetli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. İş stresi ile dışsal doyum arasında da negatif yönlü orta kuvvetli bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to see the relationship between work stress and job satisfaction of employees in terms of work-family life conflict. The work stress and job satisfaction relationships were evaluated in the work-family life conflict with the survey conducted among the employees in different business sectors. The sample of the study includes 160 white and blue-collar employees working in different business sectors.“Personal Information Form”,“Work-Family Life Conflict Scale”,“Work Stress Scale”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”were used to collect data. According to the findings, a strong positive-sided relationship between work-family conflict and work stress, and a negative relationship between job satisfaction and work-family and family-work conflict were found. It was found that there was a negative-sided moderate relationship between work stress and internal satisfaction. And It was also found that there was a negative-sided moderate relationship between work stress and external satisfaction.