Özel gereksinimli bireylere yönelik müzelerde düzenlenen müze eğitimi ve fiziki koşullarının durumu (Ankara ili örneği)
Museum education held in museums for individuals with special needs and the status of museums' physical conditions (Ankara province example)
  1. Tez No: 528827
  2. Yazar: EMİNE ÖZGE YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SALDERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma, müzelerin fiziki koşullarının özel gereksinimli bireylere uygunluğunu ve müzelerde özel gereksinimli bireylere yönelik düzenlenen müze eğitimi durumunu müze personellerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modelinden ve veri toplama yöntemlerinden biri olan anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde yer alan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerde çalışan personel; örneklemini ise sistematik örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 52 müze personeli oluşturmaktadır. Araştırmada, uzman görüşlerine dayalı olarak yapılandırılmış bir anket formu geliştirilmiştir. Anket formu ile elde edilen veriler, SPSS 14.0 paket programına aktarılmış ve araştırma amaçlarına bağlı olarak maddeler gruplandırılarak tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırmada müzelerde özel gereksinimli bireyler için; 1) Fiziksel yapılanmanın %76,92 oranında var olduğu, 2) Fiziksel kullanım alanlarından, (a) tuvaletlerin %40,4, (b) park yerlerinin %42,3, (c) yeterli aydınlatmaların %98,1 oranında var olduğu, 3) Eserlerin (objelerin) dokunulabilirlik açısından %23, işitilebilirlik açısından %46,2 oranında var olduğu, 4) Belirli bir hizmet politikasının %19,2 oranında var olduğu, 5) Fiziki destek sağlayan personellerin %36,53; eğitimsel destek sağlayan personellerin %11,51 oranında var olduğu, 6) Sergi, kurs, seminer ve konferans gibi kültür ve eğitim faaliyetlerinin %1,9 oranında var olduğu, 7) Reklam çalışmalarının %17,31; pazarlama ve tanıtım çalışmalarının %3,8 oranında var olduğu, 8) Özel gereksinimli bireylerin fikirleriyle yapılan düzenlemelerin %15,4; sadece onların girebileceği, onlar için ayrılmış bir günün olmadığı, 9) Özel gereksinimli bireylere yönelik yapılan çalışmalar için ayrılmış ödeneğin %7,7; müzenin kendine ait fonu olmadığı, 10) Sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle yapılan çalışmalar %19,2; yapılan çalışmalar için proje ekibinin %13,5 oranında var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The ai̇m of the research is to determine the suitability of the physical conditions of museums for individuals with special needs and the museum education status in museums for individuals with special needs in accordance with the information obtained from the museum staff. For this purpose, the survey model, which is one of the data collection methods and quantitative research methods, was used. The universe of the research is composed of 52 Museum personnel who work in museums affiliated to the Ministry of Culture and Tourism located in Ankara province, and the sample of the research is determined by systematic sampling method. In the research, a questionnaire was developed based on the expert opinions. The data obtained by the questionnaire were transferred to SPSS 14.0 package software, and descriptive statistics were used by grouping the items according to the research purposes. In the study for individuals with special needs in museums; 1) It was determined that there are physical structures at a rate of 76.92%, 2) The physical usage areas, a) in the toilets at a rate of 40.4%, b) in the parking lot at 42.3 % c) in terms of sufficient lighting at a rate of 98.1%, 3) It was determined that in terms of the touchability works (objects) for the rate is 23.1%, 46.2% for audibility works (objects) 4) The service policy is at a rate of 19.2%, 5) The presence of personnel to provide physical needs at 36.5%, 11.51% for educational needs, 6) It was determined that cultural and educational activities such as exhibitions, courses, seminars and conferences are at a rate of 1.9%, 7) It was determined that there are advertising work 17.31%, marketing and promotional works at a rate of 3.8%, 8) It was determined that there are arrangements made with the ideas of special needs individuals at a rate of 15.4%, on which only individuals with special needs may enter the museum, does not have its a separate day, 9) It was determined that the allowance allocated for the works carried out for individuals with special needs are 7.7% and that the museum does not have its own fund, 10) The works with non-governmental organizations are present at a rate of 19.2%, the presence of a project team for such works is at a rate of 13.5% reached the end result. In addition, there are suggestions made by the researcher based on the problems that came to light at the end of the research.