Kibyratis ve çevresi kaya kabartmaları
Rock-cut reliefs of Kibyratis and the environments
  1. Tez No: 528845
  2. Yazar: NURHAN BECEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZULLAH ERAY DÖKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Erken dönemde Kabalis olarak adlandırılan, daha sonraki ismiyle Kibyratis Bölgesi, antikçağda Karia, Lykia, Pisidia ve Phrygia kültür bölgelerinin kesişme noktasında konumlandığından bu dört bölgeyi birbirine bağlayan noktada, merkezi bir konumda olmasıyla oldukça önemli bir bölgedir. Kabaca, Pisidia Bölgesi'nin batısında, güneyde Milyas ile kuzeyde Phrygia ve batıda Karia ile çevrelenmiş olsa da, tam olarak sınırlarını söyleyebilmek oldukça zordur. Buna göre doğuda; Tefenni Ovası, Olbasa antik kenti sınırları, kuzeyde; Acıpayam ovası, güneydoğuda ise Söğüt (Karalitis) Gölü ve Elmalı Platosu bölge sınırlarını oluşturur. Bu bölge içerisinde özellikle Roma Dönemi'nde yoğunlaşan kaya kabartmaları bölge dini, mitolojisi ve günlük yaşamına dair önemli bilgiler vermektedir. Söz konusu bölgede Kakasbos, Herakles, Dioskurlar ve Tanrıça başta olmak üzere yoğun olarak atlı tanrı kabartmaları görülmektedir. Bunların dışında Ana Tanrıça, Theoi Dikaioi gibi tanrı ve tanrıça kabartmaları da bulunmaktadır. Bu kabartmalar daha çok kırsal alanlarda bulunmaktadırlar. Ayrıca bölgede çok sayıda kabartmanın monoblok bir kaya üzerinde görüldüğü kutsal alanlar bulunur. Bazı kabartmaların ikonografisi hakkında birçok tartışma bulunmasına karşın, bir kısmının kesin olarak kim olduğu henüz çözülememiştir.
Özet (Çeviri)
Kibyratis, which was called Kabalis in early period, is a significant region which combines four different regions, Karia, Lykia, Pisidia and Phrygia. Even if it was roughly surrounded by Pisidia on the east, Milyas on the south, Phrygia on the north and Karia on the west, it's uneasy to specify its borders. It can be said that the borders of the region start near the Tefenni Plain and the borders of Olbasa on the east, the Acıpayam Plain on the north, Söğüt (Karalitis) Lake and the Elmalı Plateau on the south. In these mentioned region is mainly seen rock-cut reliefs of horse rider gods with horses such as Kakasbos, Heracles, Dioskurides, and Goddess. Out of those, the rock-cut reliefs of Mother Goddess, Theoi Dikaioi can be seen. These reliefs are mostly found in rural area. Furthermore, sanctuaries can be seen in this region, in which one can see rock-cut reliefs on monobloc rocks. Although there are few arguments about some of the rock-cut reliefs' iconography, some were not even identified clearly.