Myth or truth? An analyses over North Korean nuclear deterrence capability and the real policy of the USA about Northeast Asia
Efsane ya da gerçek? Kuzey Kore'nin nükleer caydırıcılık kapasitesi hakkında bi̇r analiz ve ABD'inin Kuzey Doğu Asya için gerçek politikaları
  1. Tez No: 528846
  2. Yazar: KEMAL MURAT YETKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT BURÇ AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Nükleer bir Kuzey Kore korkusu, ilk nükleer bombalarını patlattıkları 2006 yılından beridir dünya için ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Kuzey Kore sahip olduğu nükleer silahları kendi topraklarını korumak için ürettiklerini belirtseler de ABD ve onun Uzak Doğu Asya'da ki müttefikleri tam tersini düşünmektedir. Sadece Çin Kuzey Kore'nin yanında görünmektedir. Çin ve Rusya her zaman Kuzey Kore'nin en yakın müttefikleri olmuşlardır ve ABD Kuzey Kore'yi nükleer silahlardan arındırmak için çalışmıştır çünkü Kuzey Kore'nin hali hazırda mevcut olan balistik füzeleri ve nükleer silahları ile ABD ana karasını vurma kabiliyetine sahiptir. ABD Kuzey Kore'nin nükleer tehditlerine karşı THAAD sistemini hem Japonya'ya hem de Güney Kore'ye yerleştirdiği için Japonya ve Güney Kore ABD'nin bölgede ki ABD askeri himayesinden oldukça memnunlardır. Nükleer savaş olasılığı ülkeler arasında kalıcı bir korkuya sebep olmaktadır. 2'nci Dünya Savaşının sonunda Nagasaki ve Hiroshima'ya atılan nükleer bombalardan sonra devletler nükleer silahlanma ve nükleer gücün geliştirilmesi hususunda çok daha dikkatli olacak şekilde davranmaktadırlar. Kuzey Kore ABD ve onun müttefikleri tarafından bir nükleer savaş başlatma kabiliyetine sahip olduğu için düşman olarak görülmektedir. Fakat nükleer savaşın oldukça ciddi sonuçları olacaktır. Bundan dolayı dünya üzerindeki hiçbir devlet büyük bir yıkıma sebep olmak istememektedirler.
Özet (Çeviri)
The fear of nuclear North Korea has been a serious problem for the world since 2006 when they exploded their nuclear weapon. Although North Korea always considers their nuclear weapon is for protection of their home-land, USA and its allies in the Far-East Asia thinks the other way. Only China seems to be close to North Korea. China and Russia have always been close allies for North Korea and USA has fought to de-nuclearize North Korea given that North Korea has the capability to strike against USA and her allies by using nuclear weapons and ballistic missiles. Given that USA has deployed THAAD system in Japan and South Korea against North Korean nuclear thread, South Korea and Japan enjoys the US military protection. The probability of a nuclear war has been a perennial fear among the states. After the nuclear bombings of Nagasaki and Hiroshima at the end of WW2, states have started to act more meticulous about nuclear arming and development of nuclear power. Among the states, North Korea has been seen as an enemy nuclear state by USA and its allies given that North Korea has the ability to start an unwanted nuclear war. But there will be severe consequences if a nuclear war breaks out. Therefore, not a single state in the world would want to be the cause of a nuclear destruction.