L'interrogation du problème du « Mensonge noble » au problème de la « Construction de la vérité » chez Platon
'Soylu yalan' meselesinin Platon'daki 'Hakikat ı̇nşası' meselesinde sorgulanması
  1. Tez No: 497388
  2. Yazar: BURAK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Platon'un soylu yalan kavramını hakikat, mit ve politika alanlarında çözümlemektir. Platon'un Devlet eserinde anlatılan Fenike Miti, siteyi veya devleti kurmak ve korumak için yurttaşlara anlatılan bir yalan olarak sunulur. Platon'un doğru, doğruluk ve hakikat etrafında kurduğu felsefesinde, yalan söyleme konusu soruşturulması gerekir. Hakikat ve yalanın veya logos söylemi ve mitos söyleminin bir arada ideal devlet için kullanılması Platon açısından oldukça önemlidir. Soylu yalanın iktidar inşa etmedeki önemi ve soylu yalanın hakikat ile yalan arasındaki rolü araştırmamızın merkez noktasıdır. Sonuç olarak, çalışmamız boyunca yalan - hakikat, mitos - logos, duyulur olan - kavranır olan, yanlış - doğru, zehir - çare, rüya - gerçek, taklit - hakiki ve halk – iktidar gibi ikilikler ortaya çıktığını gösterdik. Ancak bu ikiliklerin Platon'un soylu yalan kavramının gücü sayesinde aşılabileceğini anladık. Soylu yalanın, sıradan bir yalan olarak anlaşılmaması gerektiğini ve onun bir '-mış gibi yapma' niteliğine sahip olduğunu açıkladık. Platon'un sofistlerle olan savaşı sonucunda, onların en önemli silahı olan taklidin, hakikat inşası için de büyük bir önem taşıdığını gösterdik. Bir filozofun elinde yalanın, soylu bir yalana dönüşerek, düzenin kurulmasına yardım ettiği sonucunu ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to analyse Plato's concept of noble lie in the fields of truth, myth and politics. The Phoenician Myth, described in Plato's Republic, is presented as a lie to citizens to establish and preserve the state. In the philosophy established by Plato around true, justice, and truth, the subject of lying must be investigated. The use of truth and lie, or logos and mythological discourse together for the ideal state is very important in terms of Platon. Importance of the noble lie for establish a power and its role between truth and lie is the central point of our research. As a result, we have shown that during our studies, dualities such as lie - truth, myth - logos, sensible - comprehensible, false - true, poison - remedy, dream - real, imitation - authentic and public - power emerged. However, we realized that these dualities can be overcome by the power of Plato's noble lie concept. We have explained that the noble lie should not be understood as an ordinary lie, and that it has the character of 'pretend'. As a result of Plato's war with the sophists, we have shown that their most important weapon, the imitation, has also great importance for the construction of truth. We revealed the result that a lie, transforming into a noble lie in the hands of a philosopher, is helping to establish order.