Soyut yapısalcı-matematiksel çözümlemeler ve düzenlemeler
Abstract constructivistic mathematical analysis and applications
- Tez No: 52885
- Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek teknolojinin belirlediği yaşam koşullarında kendine giderek yabancılaşan insan, karar verme varlığı olarak da insiyatifini her alanda bilgisayarlara kaptırma tehlikesi içerisindedir. Reklam sektörünün pompaladığı çılgın tüketim furyası sonucu günlük yaşamımıza girmiş olan endüstriyel nesnelerin atıkları da sanatta kullanılmıştır. Marcel Duchamp, Tatlin, Moholy-Nagi, Picasso gibi sanatçılar hazır nesne (ready-made) kullanarak veya konstrüktivist anlayışla çalışmalar yapmışlardır. Teorik olarak incelenen nesne estetiği kavramı pratiğe aktarılırken karşılaşılan plastik sorunlar, resmin doğasına ve geleneksel kurallarına dönülerek çözülmüştür. Kompozisyonlarda biçimler ve nesneler arasındaki ilişkiler yapısalcı bir anlayışla ele alınarak oluşturulmuştur. Geri plan ve derinlik arayışlarına, resim yüzeyinden tuval bezinin kaldırılmasıyla elde edilen doğal-fiziksel perspektif kuralları içerisinde ulaşılmıştır. Aynı biçime sahip nesnelerin bir kaç kez kullanılmasıyla ritim araştırılmış gerilim öğesi“florasant”renklerin diğerlerine baskın gelen özelliğiyle sağlanmıştır. Sonuçta, belli bir zorunluluk ve işlev için üretilmiş olan nesnelerle, özgür ve öznel olan sezgisel plastik tavırlar, kişiliklerine dokunulmadan aynı resimsel yapı içerisinde uzlaştırılmıştır. Ritim, denge, zıtlık, gerilim gibi plastik öğelerin vazgeçilmez bir resimsel ifade aracı olduğu yargısına bir kez daha varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY While human being is alienating himself upon those living standarts being set-up high technology, also in dangerous stage to loose his priority in decision making against computers in all areas. By the effect of consumptionist aduentisement many of industrial materials, which have been part of our daily lives, and their wastes become new sources for art In this respect, artists like Marcel Duchamp, Tallin, Moholy-Nagi and Picasso have used ready-made items or used their constructive ideas. Plastic problems, faced conversion of theoretical concept of object esthetics into practise, have been solved by nature of painting and traditional rules. Relations between forms and objects have been set by constructive manner. Espasse and depth have been reached by natural physical perspective rules created after removal of canvas from painting surface. Ritm has been searched by using similar shaped objects and tension element has been created by dominant flourescent colors relative to the others. At the end, objects created for certain necessities and functions have been reconciled with free and subjective plastic attitude in same art form. Once again it is concluded plastic elements such as ritm, balance, contrasts, tension etc., are indispensible language of painting.