Fârâbî mantığında matematik ilimlerin yeri-Matematiksel örnekler üzerinden bir inceleme-
The place of mathematical sciences in Fârâbî's logic-An analysis through mathematical examples-
  1. Tez No: 946555
  2. Yazar: ELİF PALANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ALTUNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Matematik, Religion, Philosophy, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Fârâbî mantığında, aklî formların dilde doğru ifade edilip anlaşılabilmesi için dilin yapısal özelliklerinin kurallarını sistemleştiren dil ilimleriyle mantık arasında yakın bir ilişki vardır. Bu nedenle Fârâbî İlimlerin Sayımı adlı eserinde ilimleri sınıflandırırken ilk sıraya dil ilimlerini ve ikinci sıraya mantık ilmini yerleştirir. Fârâbî, mantığı diğer ilimlerin hem yöntemi hem de ölçütü olarak konumlandırırken, bu işlevini büyük ölçüde matematiksel düşünce biçiminden aldığı ilkeler doğrultusunda temellendirmiştir. Fârâbî mantık konularını matematik örneklerle daha açık ve anlaşılır hale getirip mantık ve matematik arasında bir köprü kurmuştur. Fârâbî, bilgiyi tasavvur ve tasdik olmak üzere iki kısımda ele almaktadır. Fârâbî'nin bilgiyi tasavvur ve tasdik şeklindeki bu ayırımı, İslam mantık geleneğinde mantık konularının tasavvurat ve tasdikat olarak iki ana bölümde sistemleştirilmesinin yolunu açmıştır. Fârâbî, mantığında tasavvurat konusunu, kavramlar ve tanım olarak temel iki kısımda ele alırken, tasdikat konusunu, önermeler, kıyas ve beş sanat olarak üç kısımda anlatmış ve bu konuları anlatırken matematik örneklerden istifade etmiştir. Fârâbî, mantık ve matematiği birbirini tamamlayan iki disiplin olarak değerlendirmektedir ve soyut kavramları matematiksel somut kavramlarla ilişkilendirip disiplinler arası bir bağ kurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Al-Fârâbî's conception of logic is grounded in the profound relationship between the structural features of language and the principles of rational thought. According to him, the accurate expression and comprehension of intellectual forms are only possible through a systematic investigation of the structural rules of language. Hence, in his work Enumeration of the Sciences, he places the linguistic sciences at the forefront of his classification, followed by logic. Al-Fârâbî positions logic not only as an independent discipline but also as the methodological foundation and criterion for all other sciences. This functional role of logic is largely rooted in the principles derived from mathematical modes of thinking. By employing mathematical examples to elucidate logical topics, he establishes a theoretical bridge between logic and mathematics. Al-Fārābī classifies knowledge into two primary categories: conceptualization (taṣawwur) and assertion (taṣdīq). This division laid the foundation for the later Islamic logical tradition, in which the discipline of logic was systematically organized into two main sections: tasawwurāt (concepts) and taṣdīqāt (judgments). Within the realm of tasawwurāt, he focuses on concepts and definitions, while the domain of taṣdīqāt encompasses propositions, syllogisms, and the five arts—rhetoric, poetry, dialectic, sophistry, and demonstration. In addressing these topics, al-Fārābī frequently draws upon mathematical examples to concretize abstract logical ideas. In conclusion, al-Fārābī views logic and mathematics as mutually reinforcing disciplines. While logic serves as a tool for organizing language and shaping thought, its foundation is grounded in the precision and clarity characteristic of mathematical reasoning. In this regard, al-Fārābī's approach to logic represents an early and significant example of an interdisciplinary methodology.