Danıştay'ın yargısal kararları ışığında yerel yönetimlerin seçilmiş organlarının organlık sıfatlarını kaybetbeleri
A Research on degrivation of legal status of the elected organs of local governments, in line with the judicial decisions of the state council
  1. Tez No: 52884
  2. Yazar: OKAY KOÇAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN FEHMİ ATASAGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET. Çalışmanın ana amacını, yerel yönetimlerin seçilmiş organlarının organlık sıfatlarını kaybetmeleri konusunda, çağdaş anlamda bir yargı denetiminin nasıl olması gerektiği oluşturmaktadır.. 1961 Anayasası yürürlüğe girinceye kadar geçen süre içinde yerel yönetimlerin seçilmiş organlarının organlık sıfatlarını kaybetmeleri konusu, yerel yönetimlerin temel yasalarıyla hüküm altına alınmıştı. 1961 'Anayasası ye daha sonra da 1982 Anayasası, yerel yönetimlerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanma ve kaybetme konusundaki denetimin ancak yargı yoluyla olabileceği hükmünü getirerek, seçilmiş organları yazığı güvencesine kavuşturmuştur. Çalışmada, yerel yönetimlerin seçilmiş organlarının organlık sıfatlarını kaybetmeleri konusundaki yargı denetiminin nasıl yapıldığı ilgili yargı kararları esas alınarak incelenmiştir. Bunun yanısıra bası teorik bilgiler de verilmiştir. Sonuç olarak, aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Konuyla ilgili olarak mevzuatımızda önemli eksiklik ve boşluklar vardır. Bu boşlukların yargı kararlarıyla doldurulmaya çalışılması, sağlıklı sonuçlar vermemektedir. 2. Basta 1580 sayılı Belediye Kanununda yer alan bazı hükümler olmak üzere, günün koşulları ile bağdaşmayan yasal düzenlemeler bir an önce yenilenmelidir. 3. îdari yargı mercilerince konuyla ilgili olarak verilen kararlardaki muğlak ve soyut ifadeler, daha somut ve anlaşılır bir şekilde kaleme alınmalıdır. 4.. Yerel Yönetimlerin seçilmiş organlarının organlık sıfatlarının kaybı konusunda, yeterli içtihat ortaya konabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler geciktirilmeden yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main concept of this research study is based on how the principal aspects and requirements of a modern legal review process should be in case any elected organ of local governments loses its legal status. The Basic laws dealing with local goverments stipulated that the elected organs of local goverments shall lose their organ status during the period of time until the 1961 Constitution became into force. Requiring that the decisions regarding whether the elected organs of local goverments gain or lose their status as organs should made through case-law, first the 1961 Constitution and later the 1982 Constitution provided legal guaranties for elected organs. In this study, with respect to the related judicial decisions, it's searched what type of judicial examination procedure is applied to the deprival at the legal status of elected organs of local governments. Some theoretical information is given there to. Due to the resarch, following results have been obtained: 1. First and foremost, it's found out that the related codes have some silences in certain issues and therewithal these, lack in.some essential parts. The effort to cover these lacking parts by establishing case- law still remains inefficient. 2. Legal acts not compromising with present necessities and life conditions must be amended at once, (e.g. Code on Municipialities No. 1580) 3. The wording of court decrees should be more explicit and mainly focused on the subject matter of the legal issue arosen from the abovementioned codes. 4. Establishing a sufficient and complicated case- law system on the deprival of legal status of local governments particularly depends on amending the legislation with no delay.