Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar ve makroekonomik göstergeler
Foreign direct investment and economic indicators in Trkey
  1. Tez No: 528865
  2. Yazar: BURHAN YAMANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İktisadi, siyasi ve sosyo-kültürel boyutları olan finansal liberalleşmenin yarattığı en önemli gelişmelerden biri de doğrudan yabancı yatırımlar (DYY)'dır. Küreselleşme ile birlikte dünya pazarların serbestleşmesi dünyada gerçekleştirilen doğrudan yabancı yatırım hacminin artmasına neden olmuştur. Doğrudan yabancı yatırımlar, ev sahibi ülke açısından sosyal ve ekonomik avantaj anlamına gelmektedir. Bu avantajları ise; istihdamın artırılması, doğal kaynakların etkin olarak değerlendirilmesi, teknik bilgide gelişme, dış ticaret açığının azaltılması ve ekonomik büyümenin artırılması şeklinde sıralayabiliriz. Tezin amacı, Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımların makroekonomik göstergelerini ele almaktır. Bu bağlamda, söz konusu makroekonomik göstergeler grafikler yardımıyla incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment (FDI) is one of the most important developments created by financial liberalization, which has economic, political and socio-cultural dimensions.With globalization, the liberalization of world markets has led to an increase in foreign direct investment volume in the world.Foreign direct investment means social and economic advantage in terms of host country.These advantages are; increase of employment, effective utilization of natural resources, development of technical knowledge, reduction of foreign trade deficit and increase of economic growth.The aim of this thesis is to address macroeconomic indicators, foreign direct investment in Turkey.In this context, the mentioned macroeconomic indicators will be tried to be analyzed with the help of graphics