Hukuki ve sosyal boyutlarıyla Avrupa Birliği-Rusya Federasyonu ilişkileri çerçevesinde Doğu Ortaklığı
Eastern Partnership in the framework of the European Union-Russian relations with legal and political dimensions
- Tez No: 528869
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM SUPHİYE BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Karşılıklı güvensizlik algıları temelinde kurulan AB-Rusya ilişkilerinin bu şekilde de devam etmesi, bölgede çıkar savaşlarının derinleşmesine ve kalıcı hasarların oluşmasına yol açmaktadır. Bu da daha çok, iki taraf arasında seçim yapmak zorunda bırakılan ülkelerin iç ve dış dinamiklerini etkilemiştir. Bu açıdan, 2009 yılında başlatılan Doğu Ortaklığı, hem hukuki hem de diğer alanlarda çok etkili bir entegrasyonu amaçlamakta olup, aynı zamanda bölgede sınırların değişmesine yol açmıştır. Tez, AB-Rusya ilişkilerinin tarihsel sürecinden yola çıkarak, Doğu Ortaklığı, onun hukuki aracı olan Ortaklık Anlaşmaları'nın içeriğini, aynı zamanda bölgede yaşanan değişimler sonrası yaşanan krizleri ele almıştır.
Özet (Çeviri)
The continuation of EU-Russia relations based on the perceptions of mutual insecurity leads to deepening wars of interest in the region and permanent damage. This rather affects the internal and external dynamics of the countries forced to choose between the two sides. In this view, the Eastern Partnership which was initiated by the EU in 2009, aims at a very effective integration both in legal and other fields, and at the same time has led to the change of boundaries in the region. Starting from the historical process of EU-Russia relations, the thesis deals with Eastern Partnership, the content of Partnership Agreements which was the legal instrument of Eastern Partnership, and the crises that have taken place after the changes in the region at the same time.