Siber egemenlik
Cyber sovereignty
  1. Tez No: 925974
  2. Yazar: TURAN ATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 491
Özet
Bu tez, modern egemenlik anlayışının dijital çağdaki dönüşümünü 'siber egemenlik' olgusu çerçevesinde ele almaktadır. Geleneksel Vestfalya düzeninden itibaren 'egemenlik', devletin fiziksel sınırları üzerindeki mutlak otoritesini ifade ederken, siber uzay bu anlayışın sınırlarını zorlayan ve farklı aktörlerin de güç sahibi olabildiği yeni bir mecra yaratmıştır. Büyük teknoloji şirketlerinin veri toplama ve işleme kapasitesi, devletlerin siber saldırı ve savunma stratejileri, uluslararası örgütlerin (NATO, AB gibi) mevzuat çalışmaları ve bireylerin temel hakları (mahremiyet, ifade özgürlüğü vb.) bu yeni egemenlik alanında iç içe geçmiştir. Çalışma üç temel bölüme ayrılmaktadır. İlk bölümde, 'siber uzay', 'büyük veri', 'yapay zekâ', 'siber saldırı' gibi kavramlar tanımlanarak siber mekânın fiziksel olmaktan ziyade söylemsel ve ekonomik-politik yönlerine vurgu yapılmaktadır. İkinci bölümde, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin ve Türkiye gibi farklı ülke ve bölgelerdeki siber düzenlemeler ele alınarak, devletlerin dijital dünyada egemenlik inşa etme girişimlerinin yöntemleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde, siber savaş, siber güç ve dijital yayılmacılık konuları Vestfalya sonrası uluslararası hukuk ve ilişkiler ekseninde değerlendirilmekte; ayrıca siber alanda var olan devletlerin egemenlik anlayışları Vestfalyan egemenliğin 'dış egemenlik' boyutuyla değerlendirilmektedir. Genel olarak, tez, siber egemenliğin salt ulusal güvenlik veya teknik bir düzenleme meselesi olmadığını; aksine, politik, ekonomik, hukuksal ve toplumsal boyutlarıyla bütüncül bir yaklaşım gerektiren kompleks bir olguya dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Bu bakımdan, dijital çağın getirdiği fırsatların yanı sıra, birey hakları ve kamu yararının nasıl dengelenebileceği sorusu, siber egemenlik tartışmalarının merkezinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of the modern understanding of sovereignty in the digital age through the lens of the concept of 'cyber sovereignty'. While 'sovereignty' has traditionally referred to a state's absolute authority over its physical boundaries since the Westphalian order, cyberspace challenges these notions of sovereignty by creating a new arena in which different actors can wield power. The capacity of large technology companies to collect and process data, states' cyberattack and defense strategies, legislative efforts by international organizations (such as NATO and the EU), and individuals' fundamental rights (privacy, freedom of expression, etc.) are all intertwined in this new domain of sovereignty. The study is divided into three main sections. In the first section, concepts such as 'cyberspace', 'big data', 'artificial intelligence', and 'cyberattack' are defined, with an emphasis on the discursive and economic-political aspects of cyberspace rather than its physical attributes. The second section examines cyber regulations in different countries and regions—such as the European Union, the United States, Russia, China, and Turkey—analyzing the methods by which states attempt to establish sovereignty in the digital realm. The third section discusses cyber warfare, cyber power, and digital expansion within the context of post-Westphalian international law and relations, and also evaluates how states perceive sovereignty in cyberspace in light of the 'external sovereignty' aspect of Westphalian sovereignty. Overall, the thesis demonstrates that cyber sovereignty is not merely a matter of national security or technical regulation; rather, it has evolved into a complex phenomenon requiring a holistic approach encompassing political, economic, legal, and social dimensions. In this regard, the question of how to balance individual rights and the public interest stands at the center of the cyber sovereignty debate, given the opportunities presented by the digital age.