Kız meslek liseleri hazır giyim bölümü programlarının hazır giyim sanayinin ihtiyaçlarına cevap verme düzeyi
The Level of response of the girls vocational high school ready wear department to the needs of the ready wear garment industry
  1. Tez No: 52887
  2. Yazar: GÜLŞEN GÜLEKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Türkiye'de uygulamaya konulan üç yıllık öğretim süresine sahip hazır giyim sanayine kalifiye eleman yetiştirilmek üzere 1993 yılında yürürlüğe girmiş olan ve 1994-1995 öğretim yılından itibaren uygulamaya konulmuş olan Kız Meslek Liseleri Hazır Giyim Bölümü Eğitim- öğretim Programı, öğrenci, öğretmen, sanayici görüşlerine göre değerlendirilmesi ve bu programın hazar giyim sanayinin nitelikli eleman ihtiyacına cevap verme düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ömeklemini, Ankara'da bulunan Kız Meslek Liseleri Hazır Giyim Bölümü öğretmen ve öğrencileri, ayrıca hazır giyim işletmelerinde görevli olan şef ve atölye sorumluları oluşturmaktadır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak geliştirilen anketler kuUanıîmıştır. Araştırmada verilerin analizinde frekans, yüzde ve ki kare kuUanılmıştır. Buna göre, bir program tasarısı oluştorulurken program komisyonunda bulunması gereken daimi ve ihtiyaç duyuldukça çağrılması gereken üyelerden hazır giyim öğretaerûerinin dışında hiçbir uzmanın görüşünün alınmadığı anlaşılmaktadır, öğrencilerin genel olarak hazır giyimin sadece tek bir alanında mesleki yeterlik kazanmaları ve bunun yanısıra da hazar giyim üretiınmin diğer tüm alanlarında bilişsel, psikomotor ve duyuşsal davranışlara sahip olarak yetişmiş olmaları hazır giyim sanayince istenmektedir. Ayrıca hazar giyim üretim aşamasında araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak belirlenen yirmi üç adet mesleki yeterliğin hepsini hazar giyim sanayi gerekli bulmakta ve öğrencilerin, bu mesleki yeterliklerden işyerindeki teknolojik değişimlere ayak uydurabilme ve işyerinin çalışma kurallarına uyabilme dışında hiç birinde yeterli görülmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The purpose of this research is to analyze the availability of qualified personnel responding to the demand in the ready wear garment industry, and the evaluation of“Ready Wear Department Education-Training Program”of the Girls Vocational High School, by the students, instructors, and industrialists where the program developed curriculum was approved in 1993, and was put into application in the 1994-1995 academic year. The sampling of the research was conducted by the students of the Ready Wear Department of the Girls Vocational High School, and by the department chiefs workshop supervisors employed in the ready wear operations. The data collection technique were the questionnaires developed with the assistance of the experts in this field. Frequency, percentage and, qi square were used in the analysis of the research. Based upon this, it has been understood that, no one outside the ready wear instructors, and those members who are called upon when needed were sought for assistance when the curriculum draft was being prepared. The ready wear industry prefers the students to acquire professional experience in a single particular field of the ready wear, and along side of such experience would like the students develop in all the other areas from cognitive, affective and psycho-motor domains. Also during the manufacturing phase of the ready wear, the 23 professional qualifications indicated by the expert opinions, were found to be a requirement by the ready wear industry, but it has been further determined that the students were only qualified to keep up with the technological innovations, and were in compliance with the work environment rules.