Hazır giyim ve konfeksiyon meslek liselerinin programlarının sanayinin ihtiyaçlarını karşılama yeterliliği
- Tez No: 136160
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
21'nci yüzyılda giderek daha zorlu hale gelecek olan uluslararası pazar koşullarında rekabet gücüne sahip olabilmek için, teknoloji, bilgi ve eğitime yatırım yapmak artık kaçınılmaz hale gelmiştir(İSO., 1998, s.l). Mesleki ve teknik eğitim etkinliğini sürdürebilmek için iş dünyasının taleplerine uygun, çağdaş bilim ve teknolojik metotları bilen, yorumlayan, kullanan, geliştiren ve alanındaki yeniliklere kısa sürede uyum sağlayabilen insan gücünün yetiştirilebilmesine çalışmaktadır(Yıldınm, 1997, s.3). Araştırmada; hazır giyim sektöründe çalışan ara kademe insan gücünün yetiştirilmesinde, Anadolu Kız Meslek (A.K.M.L.), Kız Meslek (K.M.L.) ve Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Liselerinin (H.K.M.L.) programlarının sanayinin ihtiyaçlarını karşılayabilme yeterliliğinin ne düzeyde olduğu belirlenmeye çalışılacaktır. Bu araştırma yedi bölümden oluşmaktadır; Birinci bölüm“Giriş”tir. Araştırmanın amacı, önemi ve kapsamı ele alınmıştır. İkinci bölüm“İlgili Yayınlar”dır. Bu bölüm iki şekilde incelenmiştir.“Tekstil Konfeksiyon Eğitiminin geçirdiği aşamalar, eğitim şuralarında yapılan görüşmeler, kanunlar, hükümet programlan”ve“Alan araştırması”yayınlandır. Üçüncü bölümde, araştırmanın modeli, evren ve örneklemi, veri kaynaklan ve işlenmesi ile kullanılan istatistik teknikleri yer almaktadır. Dördüncü bölümde mezun çalışanlar ile yönetici deneklerden elde edilen bulgular incelenmiştir. Bu bulgular beşinci bölümde“Tartışma”başlığı adı altında tartışılmıştır. Altıncı bölümde ise bu bulgular ışığında“Sonuçlar”verilmiştir. Yedinci bölüm olan son bölümde sonuçlar göz önünde bulundurularak“Öneriler”de bulunulmuştur. Araştırmanın bazı önemli sonuçlan şunlardır. H.K.M.L mezunu çalışanlar, diğer mezunlara göre almış olduklan eğitimi daha yeterli bulmaktadırlar. Deneklerin almış olduklan eğitimin iş hayatı için yeterliliğinin,“Kadın ve erkek ceketi uygulayabilme yeterliliği”,“Bilgisayarda kalıp hazırlama yeterliliği”,“Bilgisayarda kesim planı hazırlama yeterliliği”ve“Mesleki İngilizce yeterliliği”nin yetersiz düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Yöneticiler sektör için ara kademe personel yetiştirilmesinde, mesleki teorik bilgilerin okulda, mesleki becerilerin ise iş yerinde öğretilmesini uygun görmüşlerdir. vmAraştırmanın bazı önerileri şunlardır. Meslek liseleri, sektördeki yeni çalışma yöntemlerine ve teknolojilere uyum sağlayabilecek araç ve gereci kullanabilmelidirler. Okul, öğretmen ve sektör işbirliği yaparak sektördeki yeni gelişmeleri ve değişimleri eğitim ortamına yansıtılmalıdır. Öğretmenlerin sektörün ihtiyacına uygun mezun yetiştirebilmesi için haftada bir gün işletmelerde staj görmeleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Now that it has been inevitable to invest in technology, knowledge and education to have the p ower o f c ompetition i n t he i nternational m arket c onditions that will get more and more difficult in the 21st century (Istanbul Chamber of Industry, 1998,p.l). To maintain its activity, the vocational and technical education tries to educate men p ower in conformity with the demands of the business world such that each knowing the contemporary scientific and technological methods, interpreting, using, developing them and adapting himself to the novelties in its field in a short time(Yildmm, 1 997,p.3). İn the research; the level of adequacy of the educational programmes of the Anatolian Girls Vocational High Schools, Girls Vocational High Schools and Ready Wear and Apparel Vocational High Schools to meet the needs of the industry from the point view of trainig the men power working in the ready wear sector will be tried to be determined. The scanning method has been used during the research. This research is consisted of seven chapters; the First Chapter is“Introduction”. Here the aim, importance and the scope of the research have been considered. The Second Chapter is the“Relevant Publications”. This chapter has been examined in two ways. They are the publications of“The stages that the Apparel Training went through, the negotiations made at the training councils, laws, government programmes”and“Field Research”. In the Third Chapter, the type of the research, creation andillustration, data sources and processing them as well as the statistical techniques used are mentioned. İn the Fourth Chapter, the graduated employees and the findings obtained from the manager societies have been examined. These findings are discussed in the Fifth Chapter under the heading of“Discussion”. İn the Sixth Chapter,“Results”are given in the light of findings. İn the last chapter that is the Seventh Chapter,“Suggestions”are made by taking the results into account. Some important results of the research are as follows; Those working who graduated from Ready Wear and Apparel Vocational High Schools find their education more sufficient when compared to the other graduated ones. The qualification of the education that those tested gained for the business life namely“the qualification of applying the jacket for women and men”and“thequalification of preparing pattern by computer”,“the qualification of preparing the cutting plan by computer”and“the knowledge of the vocational English”came to the light that it is at insufficient level. The managers have approved that the vocational theoretical knowledge are to be taught at school and that the skills at the work place in training staff at the intermediate stage for the sector. Some proposals of the research are as follows: The Vocational High Schools should use the means and the supplies that will be in conformity with the new working methods and technologies in the sector. The s chools, t eachers a nd t he s ector s hould r eflect t he n ew d evelopments a nd t he changes in the sector to the educational environment by cooperating. The teachers should be ensured to undergo training at the enterprises one day a week so that they can train those graduated in accordanse with the requirements of the sector.