Yasama sürecinde verimlilik: Türkiye Büyük Millet Meclisi örneği
  1. Tez No: 52888
  2. Yazar: MUHAMMET BOZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, yasama meclislerinin verimlilik düzeylerini etkileyen iç faktörleri tespit etmek; geliştirilmiş bir verimlilik ölçüm modeli sunmak ve bu model çerçevesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi' nin verimlilik düzeyine ilişkin tespitlerde bulunmaktır. Yasama meclislerinin verimlilik düzeyini etkileyen iki tip temel iç faktör vardır. Bunlardan ilki, oluşturulan mevzuat çerçevesinde sürecin işleyiş biçimi ile yetki, görev ve sorumluluklarm dağılım biçimidir, ikincisi, yasama meclislerim desteklemek üzere oluşturulan idari örgütün personel yönetimi, örgüt yapısı, kaynakların etkin kullanımı gibi açılardan verimlilik düzeyidir. Araştırmada bu iki temel faktör ele alınarak yasama meclislerine özgün bir verimlilik modeli oluşturulmuştur. 19 uncu Yasama Döneminde odaklaşılarak yapılmış olan Türkiye Büyük Millet Meclisi örneği araştırmasında, yasama sürecinin verimlilik düzeyinin düşük olduğu görülmüştür. Bu durumun yasama usulünü oluşturan İçtüzük hükümlerindeki belirsizlik, aşırı esneklik gibi özelliklerden, bazı gereksiz işlerin sürece dahil edilmesinden veya bazı işlerin teknolojiden yararlanılmayarak gerekenden fazla zaman almasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Ayrıca idari örgütün personel yönetimi açısından değişen çevresel şartlar paralelinde kendini yenileyememesi, etkin bir eğitim kontrol ve geri besleme sisteminin kurulmamış olması, personelin yetki ve sorumluluklanmn belirsizliği, amir-memur ihşldlerinin atanmış ve seçilmiş idareciler arasında karmaşık ve belirsiz bir akışta gerçekleşmesi örgütün verimsiz işlemesine ve sunduğu destek hizmetinin düşük seviyede kalmasına neden olmuştur. Araştırmada mevcut sorunlar analiz edilmiş ve pratik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Goals of the study are to find out the internal factors effecting the efficiency level of parliaments, to provide a developed efficiency measurement model for the parliaments and within the frame of this model to analyze the efficiency level of Turkish Grand National Assembly. The internal factors are of two types. First of them is related to the way of functioning of parliamentary process within the framework of rules and regulations and to the way of distribution of power, duty and responsibility. Second is on the subjects of efficiency level of personnel administration, use of sources, appropriateness of organizational structure and cultural orientation of personnel in the administrative body. In this study regarding these factors, an efficiency model being private to parliaments was formulated. As a result of the research on the subject of Turkish Grand National Assembly, it was realized that as of 19 th. legislative term, efficiency level of Assembly was low. It was also understood that, this situation was the result of that rules and regulations defining legislative procedures were uncertain, highly elastic and to some extent incomprehensible and that some unnecessary jobs included in the main places of the process or some jobs being arranged without use of high technology have occupied much more time than necessary. Furthermore, inability of administrative body to restore itself from the perspective of personnel administration in parallel with environmental changes, unconstitution of effective education, control and feedback systems within the organization; uncertainty of duty and responsibility of personnel, complex and unpredictable functioning of“the ruler and the ruled”relations between the appointed and the elected administrators were all the reasons for inefficient functioning and low level service providing of administrative body. In this study, current problems in Turkish Grand National Assembly were analyzed and some practical solutions were proposed.