Sis dağı briyofit florası
The bryophyta flora of Sis mountain
  1. Tez No: 528873
  2. Yazar: HÜSEYİN ERATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT BATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışma ile, ʽʽSis Dağı'nın Briyofit Florası''nın belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Sis Dağı'ndan (Giresun-Trabzon) 09 Nisan 2016 ve 03 Eylül 2017 tarihleri arasında vejetasyonun farklı dönemlerinde 141 lokaliteden toplanan ± 3000 briyofit örneği toplanmıştır. Bu örneklerin incelenmesi sonucunda, Marchantiophyta (Ciğerotu) bölümüne ait 13 Ordo, 23 familya, 32 cinse ait, 56 takson; Bryophyta (Yapraklı Karayosunu) bölümüne ait 14 ordo, 40 familya, 107 cinse ait, 275 takson (tür, alttür ve varyete seviyesinde) olmak üzere toplamda 63 familya, 139 cinse ait 331 takson tespit edilmiştir. Bunlardan Marchantiophyta (Ciğerotu) bölümüne ait; Gymnomitrion obtusum (Lindb.) Pears, Anastrophyllum minutum (Schreb.) Schust. taksonları ve Bryophyta (Yapraklı Karayosunu) bölümüne ait Sphagnum quinquefarium (Braithw.) Warnst, ve Blindiadelphus campylopodus (Kindb.) taksonları Türkiye briyofit florası için yeni kayıttır. Aynı zamanda, Lophoziaceae familyasına ait olan Anastrophyllum cinsi ve Seligeriaceae familyasına ait olan Blindiadelphus cinsi Türkiye Briyofit Florası için yeni takson kaydıdır. Ayrıca Pohlia camptotrachela (Renauld & Cardot) Broth. ve Hygrohypnum ochraceum (Turner ex Wilson) Loeske bu çalışma ile ikinci kez rapor edilmiştir. Bunlara ek olarak, Trichocolea tomentalla (Ehrh.) Dumort, Pseudotaxiphyllum elegans (Brid.) Z. Iwats ve Hookeria acutifolia W. J. Hooker & Greville, bu çalışma ile Türkiye'den üçüncü kez verilmiştir. Henderson (1961)'un Türkiye Kareleme Sistemi'ne göre Marchantiophyta bölümünden 10 ve Bryophyta bölümünden 13 olmak üzere toplam 23 takson A4 karesi için yenidir. Floristik listede, tüm taksonlar sistematik düzene uygun olarak lokaliteleri, ekolojik özellikleri ve hayat formları ile birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to detect of the Bryophyta Flora of Sis Mountain. Within this study, ± 3000 bryophyte specimens were collected from 141 localities in different periods of vegetation, between 09 April 2016 and 03 September 2017. in the Sis Mountain (Trabzon and Giresun). As a result of examination of specimens a total of 331 taxa belonging 63 families and 139 genera in Bryophyta, which 56 taxa belongs 13 order, 23 families, and 32 genera in division Marchantiophyta and 275 taxa belonging 14 order, 40 families and 107 genera belonging mosses. Gymnomitrion obtusum (Lindb.) Pears, Anastrophyllum minutum (Schreb.) Schust, Sphagnum quinquefarium (Braithw.) Warnst, and Blindiadelphus campylopodus (Kindb.) are new to Bryophyte Flora of Turkey. Also, genera Blindiadelphus and Anastrophyllum are given as new records for the bryophyte flora of Turkey. Besides, Pohlia camptotrachela (Renauld & Cardot) Broth. and Hygrohypnum ochraceum (Turner ex Wilson) Loeske have been recorded for the second time in Turkey. Trichocolea tomentalla (Ehrh.) Dumort, Pseudotaxiphyllum elegans (Brid.) Z. Iwats and Hookeria acutifolia W. J. Hooker & Greville are reported to the third time in Turkey. Additionally a total of 23 taxa, which are 10 taxa from Marchantiophyta and 13 from Bryophyta, have been recorded as new records for the square A4 according to the Henderson (1961) grid system. In the florostic list, all taxa are presented in systematically with their localities, ecological features and life forms.